sobota, 21 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Daria, Mateusz

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Pielgrzymka na dwa tempa

Pielgrzymka na dwa tempa

data dodania: 2010-08-13 12:57:29

Ks. Roman Rataj - kierownik pielgrzymki z Bazyliki św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Rozmowa z ks. Romanem Ratajem, kierownikiem pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszy z Bazyliki św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.

J.K.: Jak można scharakteryzować przebieg zawierciańskiej pielgrzymki na Jasną Górę?

R.R.: Na pielgrzymkę wyruszają dwie grupy z Zawiercia. Pielgrzymi z Bazyliki wyruszą 23 sierpnia, pozostała grupa rozpocznie pielgrzymowanie 24 sierpnia. Kiedyś była jedna pielgrzymka, która szła 3 dni do Częstochowy. Zapewne ze względu na brak czasu pojawiła się też możliwość pielgrzymowania trasą zaplanowaną na 2 dni. Trasa 3-dniowa jest o tyle ciekawa, że po drodze zatrzymujemy się w sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie u ojców paulinów. Z Bazyliki już tradycyjnie 23 sierpnia wychodzi pielgrzymka, można powiedzieć, 6-dniowa. 3 dni idziemy do Częstochowy, 26 sierpnia jesteśmy na Jasnej Górze i następnie 2 dni wracamy do Zawiercia. Kto chce iść 3 dni do Częstochowy z możliwością powrotu, może iść z nami. Kto chce iść 2 dni, może iść z drugą grupą. Generalnie, jest to pielgrzymka zawierciańska w 2, a nawet w 3 grupach. Ciekawostką grupy, która idzie 3 dni, jest uczestnictwo Maltańskiej Służby Medycznej ze swoimi podopiecznymi z Katowic. W tym roku będzie to wyjątkowo duża grupa, licząca 60 osób. Są to podopieczni domów opieki społecznej, które prowadzą Maltańczycy. Mimo różnych dolegliwości zdrowotnych podejmują trud pielgrzymki i włączają się aktywnie w jej przebieg.

J.K.: Kto stanowi wspomnianą 3 grupę pielgrzymów?

R.R.: Trzecia grupa to grupa duchowa. 2 lata temu udało się ją uruchomić po raz pierwszy. Była to wtedy duża grupa, liczyła bowiem 150 osób. Jest to również odpowiedź na tegoroczny apel arcybiskupa, aby chorzy włączali się w przebieg pielgrzymki, ofiarując swoje cierpienia w intencji pielgrzymów. Przynależność do tej grupy polega na modlitwie w intencji pielgrzymów, uczestnictwie w Eucharystii w czasie trwania pielgrzymki, jeśli to możliwe, poprzedzonym spowiedzią, oraz noszeniu znaczka pielgrzymkowego. Z drugiej strony my również zapewniamy modlitwę.

J.K.: Jakie w tym roku jest przesłanie pielgrzymki, podstawowa treść, z którą pielgrzymi pójdą na Jasną Górę?

R.R.: W tym roku wybraliśmy w gronie przewodników pielgrzymki osobę bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz używane często przez niego hasło: „Dobrem zwyciężaj zło!”. Będziemy rozważać fragmenty homilii, przemówień. Jest to owoc tegorocznej beatyfikacji. Ks. Jerzy jest patronem na dzisiejsze czasy. Testament duchowy z ostatniego rozważania w Bydgoszczy 19 X 1984 r., to modlitwa, byśmy się ustrzegli jakiegokolwiek odwetu. Może nie ma dzisiaj fizycznego, ale jest dużo słownego odwetu. Dlatego będziemy się uczyć podczas pielgrzymki, w jaki sposób dobrem zwyciężać zło.

J.K.: Nowością tegorocznej pielgrzymki będą konkursy.

R.R.: Tak. W pierwszym dniu będzie to konkurs maryjny. Chcemy przybliżyć, zwłaszcza młodym, jakie to święta kryją się za tradycyjnymi nazwami, np. Matki Bożej Siewnej czy Zielnej. Kiedy to jest, jak to święto się obchodzi. Młodzi nie mają często na ten temat pojęcia. Drugiego dnia odbędzie się konkurs biblijny w oparciu o przypowieści z Ewangelii św. Łukasza oraz wiedzę o autorze tej księgi Nowego Testamentu. W dniu wejścia do Częstochowy przeprowadzimy konkurs o patronie pielgrzymki na podstawie faktów z jego życia. Celem jest ukazanie, że to, co mówił, pokrywało się z jego życiem.

J.K.: Na koniec proszę o zaproszenie naszych czytelników do wzięcia udziału w tegorocznej pielgrzymce.

R.R.: Dużo się mówi i pisze o pielgrzymce, ale czy sam kiedyś przeżyłeś taki czas? Kiedy idziesz i jesteś zdany na swoją duchową, wewnętrzną walkę i na dobre współżycie z pozostałymi ludźmi w całej grupie. Czy kiedykolwiek w taki sposób się sprawdziłeś w ekstremalnych warunkach? Bo pielgrzymka to są takie ekstremalne warunki fizyczne i duchowe. Chcesz się sprawdzić? Jesteś wierzący, poszukujący… Chcesz umocnić swoją wiarę, chcesz ją odbudować, odnaleźć? Zapraszamy.

J.K.: Dziękuję za rozmowę.

Ks. Roman Rataj - kierownik pielgrzymki z Bazyliki św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720