Aktualności
Strona główna / Aktualności / Po naukę i atrakcje w Bieszczady
Po naukę i atrakcje w Bieszczady
data dodania: 2011-04-15 12:37:08
W dniach 11-13 kwietnia dzięki projektowi Klubu Sportów Ekstremalnych „Jura”, przy wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych, zorganizowano wyjazd szkoleniowy w Bieszczady dla mieszkańców gmin Niegowa i Żarki, zajmujących się rozwojem bazy agroturystycznej.
W ramach projektu „Rozwój jurajskiej turystyki wiejskiej” kilkanaście osób odwiedziło Bieszczady, aby uczyć się od tamtejszych gospodarzy prowadzenia inicjatyw z dziedziny agroturystyki. Bieszczady słyną nie tylko z malowniczych terenów i atrakcji turystycznych, ale także z prężnego rozwoju bazy noclegowej w gospodarstwach wiejskich. Goście z Jury podpatrywali bieszczadzkich kolegów i uczyli się od nich, jak wykorzystać potencjał swoich gospodarstw i lokalne atrakcje do prowadzenia zyskownej działalności zarobkowej.
Mieszkańcy okolic Myszkowa w pierwszy dzień wyprawy przybyli do gospodarstwa agroturystycznego „Bazyl” (www.bobrka.com) we wsi Bóbrka koło Soliny. Było ono bazą noclegową podczas całego wyjazdu. Ale nie tylko – na miejscu uczestnicy wyjazdu zapoznali się także z ofertą gospodarzy. Pierwszą z nich był pokaz garncarstwa, zorganizowany w stworzonej na terenie gospodarstwa specjalnej pracowni. Właściciele „Bazyla”, Dorota i Andrzej Kusz, urządzili dla przybyszów z gmin Niegowa i Żarki pokaz tradycyjnych metod produkcji wyrobów z gliny, głównie garnków.
Podczas drugiego dnia pobytu uczestnicy wycieczki odwiedzali lokalne atrakcje turystyczne. Pierwszą była galeria Zdzisława Pękalskiego w miejscowości Hoczew. Pan Pękalski to oryginalny, niekonwencjonalny artysta, który łączy w swej pracy śmiałe wizje z lokalną tradycją ludową, inspiracjami religijnymi i fascynacją krajobrazami bieszczadzkimi. Od kilkunastu lat prowadzi on pracownię artystyczną oraz „Galerię w Piwnicy” (www.galeriawpiwnicy.eu), w której eksponuje własne dzieła w ciekawej, mrocznej scenerii. Można tu obejrzeć prace w drewnie (rzeźby i płaskorzeźby), malowidła na drewnie, a także inne ciekawostki, np. mini-wystawę starych butelek. Inicjatywa Pękalskiego jest cenioną lokalną atrakcją turystyczną.
Po drodze odwiedzono zaporę wodną w Solinie, lecz kolejnym celem drugiego dnia wyprawy była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „U Flika” (www.uflika.com.pl) w Dźwiniaczu Dolnym. Było ono kilkakrotnie nagradzane w konkursach na lokalne kwatery agroturystyczne, a słynie przede wszystkim z oferowanych tradycyjnych specjałów i przysmaków, w tym z chleba wypiekanego na miejscu. Właśnie pokaz wypieku chleba był główną atrakcją, przygotowaną z okazji pobytu gości z Jury. Oprócz tego gospodarze szczegółowo opowiadali o swojej działalności, jej mechanizmach i sposobach rozwiązywania problemów. W „U Flika” odbył się obiad, a na koniec goście zostali obdarowani przepisami na tradycyjny chleb.
Po powrocie do „Bazyla” czekały na uczestników wycieczki kolejne atrakcje. Tym razem zaprezentowano im drugą z kluczowych ofert tego gospodarstwa – pokaz bibułkarstwa artystycznego, inspirowanego tradycyjnymi wyrobami ludowymi. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak powstają i jak piękne są wyroby przygotowywane w sprawnych rękach twórców. Gospodarze „Bazyla” również chętnie i szczegółowo opowiadali o kulisach prowadzenia swej inicjatywy oraz popularyzowania jej wśród gości, których odwiedziny umożliwiają godny zarobek z tego rodzaju działalności.
Trzeci, ostatni dzień wycieczki to odwiedziny dwóch kolejnych atrakcji turystycznych. Pierwszą było Centrum Kultury Ekumenicznej przy Caritasie w miejscowości Myczkowce. Znajduje się tam wystawa modeli cerkwi na wolnym powietrzu, obejmująca kilkanaście wiernie odtworzonych miniatur prawosławnych świątyń z okolicznych terenów.
Ostatnią z odwiedzonych atrakcji było gospodarstwo agroturystyczne „Zagroda Magija” w miejscowości Orelec. Pomysł właścicieli, Magdy i Janusza Demkowiczów, bazuje na połączeniu oferty noclegowej i wypoczynkowej z atrakcjami kulturalnymi oraz możliwością korzystania z lokalnych wyrobów kulinarnych. Na gości gospodarstwa czekają m.in. dwie atrakcyjne chaty drewniane – modrzewiowa i jodłowa oraz ruska bania kąpielowa.
Wyjazd w Bieszczady dostarczył uczestnikom zarówno wielu ciekawych wrażeń, jak i pozwolił pogłębić wiedzę o prowadzeniu atrakcyjnych i dochodowych gospodarstw agroturystycznych. Miejmy nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości rozwojem tej branży w gminach Żarki i Niegowa.
Cała inicjatywa odbyła się w ramach projektu Klubu Sportów Ekstremalnych „Jura”, przy wsparciu zawierciańskiego Centrum Inicjatyw Lokalnych. Partnerem projektu jest Urząd Gminy Niegowa. Całość została sfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 9.5. W ramach projektu dla wybranych właścicieli gospodarstw zostaną w najbliższych miesiącach przeprowadzone kolejne zajęcia, m.in. szkolenia dotyczące funduszy i marketingu w gospodarstwach agroturystycznych.