wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Podsumowanie cyklu szkoleń

Podsumowanie cyklu szkoleń

data dodania: 2011-12-28 11:32:32

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego wzięli udział w kolejnych szkoleniach.

Ponad 40 przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego uczestniczyło przez ostatni kwartał w szkoleniach realizowanych w ramach projektu „Zawierciański Inkubator Organizacji Pozarządowych”. Od października do grudnia w Hotelu Zawiercie odbyło się 7 szkoleń w których wzięło udział ponad 20 organizacji. Szkolenia pozwoliły zdobyć wiedzę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania NGO. Uczestnicy zadawali wiele pytań, a wszyscy prowadzący starali się jak najlepiej i przystępnie wyjaśnić trudne kwestie.

8 października odbyło się szkolenie „Lider w organizacji pozarządowej”, które poprowadził doświadczony szkoleniowiec, Adrian Kowalski, członek Międzynarodowej Organizacji ASHOKA – innowatorzy dla dobra publicznego, zdobywca Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, nadanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą. Prowadzący mówił o tym, jak rozwijać umiejętności przywódcze, pracować w zespole i przewodzić nim. – „Jestem bardzo zadowolona ze szkolenia. Stowarzyszenie, w którym jestem prezesem, zostało powołane niedawno, więc informacje, które zdobyłam, na pewno przydadzą mi się w bliskiej przyszłości” – komentowała jedna z uczestniczek.

Członkowie stowarzyszeń mieli także szansę poznać „Prawne aspekty funkcjonowania NGO” – takie szkolenie odbyło się 15 października. Swoją wiedzę przekazała pani Anna Szczyrba-Niemiec, kierownik filii Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Uczestnicy zapoznali się z ustawą o pożytku publicznym oraz o prawach i obowiązkach NGO. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż wielu uczestników miało pytania dotyczące ustawy, której interpretacja sprawiała problem.

22 października i 5 listopada szkolenia „Profesjonalne zarządzanie kadrami w NGO” oraz „Wolontariusze i członkowie w NGO” poprowadził ponownie Adrian Kowalski. Przedstawiciele organizacji dowiedzieli się, co zrobić, by NGO funkcjonowało sprawnie, jak motywować ludzi do pracy, kim jest wolontariusz i jakie ma prawa, omówiono także umowę z wolontariuszem. – „Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział akurat w obu tych szkoleniach. Przyznam, że miałam duży problem ze zrozumieniem niektórych kwestii związanych z wolontariatem. Prowadzący wszystko dokładnie wyjaśnił. Będę mogła przekazać te informacje innym członkom stowarzyszenia, podejmiemy odpowiednie kroki, by zaangażować nowych ludzi” – komentuje jedna z uczestniczek.

W dwa ostatnie weekendy listopada odbyły się natomiast szkolenia z zakresu księgowości oraz zarządzania finansami. Poprowadził je trener z zakresu księgowości, controllingu i działalności gospodarczej, Michał Szafrański. Szkolenie na temat „Podstaw księgowości dla NGO” odbyło się 18 i 19 listopada. 13 przedstawicieli z organizacji pozarządowych uczyło się, jak prawidłowo prowadzić księgowość w organizacji oraz kiedy i które dokumenty należy złożyć do urzędów. Prowadzący przeprowadził wiele ćwiczeń praktycznych. – „Jestem zachwycona prowadzącym, jego zasobem wiedzy i tym, jak potrafi ją przekazać. Od niedawna zajmuję się sprawami księgowymi w organizacji, więc miałam w związku z tym wiele pytań i wątpliwości, a pan Szafrański wykazał się dużą cierpliwością i profesjonalizmem”.
Z kolei zajęcia poświęcone „Zarządzaniu finansami w NGO” odbyły się 26 listopada. Pan Szafrański mówił głównie o składkach członkowskich, kwestii darowizn oraz przekazywaniu przez osoby fizyczne 1% podatku na rzecz OPP. Jest to ważne, ponieważ za pomocą Centrum Inicjatyw Lokalnych, które posiada status Organizacji Pożytku Publicznego NGO mogą uzyskać środki na rzecz swojej organizacji.

Ostatnie szkolenie w tym roku w ramach Zawierciańskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych odbyło się 3 grudnia. Poprowadził je Artur Gluziński, były pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz autor książki „Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”. Tematem szkolenia było „Budowanie relacji NGO z partnerami społecznymi”. Prowadzący tłumaczył, w jaki sposób można pozyskać środki od Urzędu Miasta czy Starostwa Powiatowego, a także o tym, jak nawiązać współpracę z prywatnymi firmami. – „Pan Artur przekazał wiedzę w sposób przejrzysty i merytoryczny. Przełożył teorię na praktykę, dzięki czemu mogliśmy zrozumieć o czym mówi, dawał przykłady z życia” – tak podsumowuje szkolenie jeden z uczestników.

Projekt „Zawierciański Inkubator Organizacji Pozarządowych” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wsparcie w ramach Inkubatora przewidziane jest w trzech obszarach: użyczenie lokalu, użyczenie sprzętu biurowego (ksero, telefon, faks, komputer z dostępem do Internetu) i dostarczanie usług, w tym usług doradczych.

Siedziba Zawierciańskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych mieści się przy ul. Senatorskiej 14 w Zawierciu.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720