Aktualności
Strona główna / Aktualności / Powiat zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864
Powiat zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864
data dodania: 2013-03-25 10:44:21
Książka jest jedną z niewielu publikacji na temat Powstania Styczniowego na ziemi zawierciańskiej. Stąd jej wyjątkowość. Jak pisze w przedmowie Starosta Zawierciański – Rafał Krupa – jest ona hołdem złożonym pamięci Polek i Polaków, którzy wobec represji ze strony Imperium Rosyjskiego nie obawiali się stawić czoła zaborcom, podejmując walkę w imieniu najwyższych wartości patriotycznych, często ponosząc przy tym największą ofiarę – własne życie.
Książka jest pracą zbiorową. Jej autorami są pasjonaci lokalnej, regionalnej historii, członkowie stowarzyszeń działających na terenie miasta i powiatu. Maciej Świderski i Zdzisław Kluźniak z Sekcji Historii Oświaty i Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Aleksander Kot z Towarzystwa Jurajskiego z Pilicy, Czesław Orliński – Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach, Włodzimierz Rożdżyński i Stanisław Kwiatkowski z gminy Łazy, Helena Nowak z Żarnowca i Tadeusz Loster z Gliwic, podjęli trud merytorycznego przygotowania tego ciekawego i bardzo potrzebnego wydawnictwa.
Praca zaczyna się krótkimi wstępami Starosty Rafała Krupy i Prezydenta Zawiercia – Ryszarda Macha. Ich myśl przewodnia to zaproszenie Czytelników w niecodzienną podróż, na wyprawę po ziemi zawierciańskiej w czasie Powstania Styczniowego.
W dwunastu odsłonach autorzy prezentują nie tylko przebieg działań wojennych powstania na naszych terenach, ale również wspomnienia o wybitnych postaciach tamtych wydarzeń, które winne pozostać w pamięci nas wszystkich oraz najważniejsze miejsca pamięci narodowej związane z tym zrywem na terenie powiatu zawierciańskiego.
Praca rodzimych historyków jest niedługą, lecz treściwą książką, która stara się odgrzebać zapomniane fakty o tych trudnych dla Polaków czasach. Polemizuje z niektórymi dotychczasowymi ustaleniami historyków. Po jej przeczytaniu na pewno wiele osób nagle zda sobie sprawę, że codziennie mijają miejsca, gdzie działy się rzeczy wielkie; że być może pośród wielu nazwisk wymienionych w książce znajdą nazwiska znane, a nawet nazwiska swoich przodków.
Do stworzenia tej pracy, autorzy wykorzystują praktycznie wszystkie znane sobie źródła, związane z tematyką Powstania Styczniowego. Sama treść książki to jednak przede wszystkim praca badawcza autorów, co należy uznać za silną stronę publikacji. Trzeba podkreślić także, że autorzy wykorzystują ją starannie i łączą wszystko w logiczną całość.
Praca jest przejrzysta i czytelna; napisana prostym językiem oraz ilustrowana fotografiami Michała Demela.
Podsumowując, publikacja Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864 jest godna polecenia wszystkim zainteresowanym historią zrywu narodowego z 1863 roku na ziemi zawierciańskiej. Z całą pewnością dobrze przedstawia informacje o przebiegu walk z Moskalami.
Praca zbiorowa Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864, wydawnictwo PUHW Axon. Wydawnictwo powstało przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Zawierciu i Urzędu Miejskiego w Zawierciu.