wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Przedszkolaki i tradycja

Przedszkolaki i tradycja

data dodania: 2011-11-14 09:28:14

W ubiegłą środę w Przedszkolu nr 1 w Zawierciu odbyło się podsumowanie projektu „Z tradycją w plecaku”, w którym wzięła udział 50-osobowa grupa podopiecznych tej placówki.

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Seniorzy w akcji”, a wspiera to innowacyjne przedsięwzięcie Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Pierwszą częścią projektu był wrześniowy piknik integracyjny, który zgromadził przedszkolaków z wszystkich grup przedszkolnych, ich rodziny oraz przedstawicieli władz naszego miasta. Podczas kilkugodzinnej imprezy plenerowej udało się „zarazić” jej uczestników folklorem. Główną atrakcją były zajęcia przygotowane przez panie z Zespołu Folklorystycznego „Wrzos” z Ryczowa-Kolonii, dzięki którym młodsi i starsi nauczyli się wykonywać kwiaty z bibuły. Mieli również szanse zobaczyć, jak dawnej wyrabiało się masło.

Kolejnym działaniem projektowym były wyjazdy dzieci z dwóch grup przedszkolnych – „stonogi” oraz „muchomorki” – do Ryczowa-Kolonii. Tam pod czujną opieką członkiń Zespołu Folklorystycznego „Wrzos” najmłodsi odwiedzili gospodarstwo rolne i Ochotniczą Straż Pożarną. Zwiedzili również 100-letnią chatę „Dziadka Kołtona”, zasmakowali tradycyjnych prażonek i wiejskiej maślanki, robiły kwiaty z bibuły i własnoręcznie wyrabiały masło.

Dzieci były bardzo podekscytowane. Niestety nieczęsto mają okazję jeździć na wieś. Sześcioletniej Sandrze Galas najbardziej podobała się wizyta w gospodarstwie rolnym: „Wyjazdy były super. Najfajniej było w gospodarstwie, gdzie widzieliśmy kaczki i siedzieliśmy w traktorze. Bardzo podobało mi się też robienie kwiatków z bibuły” – opowiada dziewczynka.

Również wychowawczynie z placówki przedszkolnej świetnie bawiły się podczas wyjazdów. Szczególnie doceniają edukacyjną stronę tego projektu oraz pracę członkiń Zespołu „Wrzos”. –  „Projekt uważam za bardzo udany. Dzieci nie mają zbyt często do czynienia ze zwyczajami panującymi na wsi. Świetnie, że otrzymały taką możliwość, tym bardziej w formie wyjazdowej. Mogą dotknąć, zobaczyć, spytać, zrobić. Jest to bardzo dobre dla naszych podopiecznych. Seniorki są przewspaniałe, niesamowicie ciepłe, otwarte, pełne życia osoby. Potrafią zainteresować, zachęcić, zaangażować dzieci. Niech nie przestają i działają dalej!” – mówi Ewa Beza, wychowawczyni grupy „muchomorków”.

Podczas spotkania podsumowującego wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, pamiątkowe zdjęcia w chustach i hełmach strażackich oraz kwiaty z bibuły, wykonane przez p. Kazimierę Kołton

– „Nasz projekt zakończył się sukcesem. Myślę, że udało się nam przekazać najmłodszym zwyczaje oraz tradycje panujące na ziemi ryczowskiej. Niezwykle istotnym celem naszego przedsięwzięcia była współpraca międzypokoleniowa. Również na tym polu wszystko poszło na piątkę z plusem” – mówi Joanna Walczak, współautorka projektu.

Autorki projektu, Kazimiera Kołton i Joanna Walczak, już teraz zapowiadają jego kontynuację w przyszłym roku.

Projekt dofinansowany ze środków programu "Seniorzy w akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720