Aktualności
Strona główna / Aktualności / Realizują życzenie zmarłej nauczycielki
Realizują życzenie zmarłej nauczycielki
data dodania: 2013-01-03 12:45:58
Henryka Rudzka była nauczycielką w jednej z zawierciańskich szkół. Zmarła na nowotwór, ale nim odeszła nauczyła bliskich jak nawet w najczarniejszych chwilach dbać o innych.
Przyjaciele i ludzie dobrej woli podjęli akcję zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Niestety, nie zdążyli. Zanim odeszła poprosiła, by zebrane środki rozdysponować wśród ludzi, którzy tego potrzebują. Właśnie dlatego, w 1999 roku powstała Fundacja „Podziel się z innymi” nazwana jej imieniem, która do dziś pomaga potrzebującym, ubogim, osobom starszym, a przede wszystkim niepełnosprawnym.
Naszym głównym celem statutowym – mówi Prezes Fundacji, Zygmunt Knopik, jednocześnie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu – jest wspieranie działań na rzecz opieki nad osobami chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi i ubogimi, przebywającymi na terenie działania Fundacji.
Swoje cele Fundacja realizuje przez m.in.:
- świadczenie pomocy finansowej i rzeczowej osobom potrzebującym,
- współpracę i współdziałanie z organami instytucjonalnymi pomocy społecznej oraz osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celem fundacji,
- upowszechnianie postaw zaradności i samodzielności,
- organizowanie akcji charytatywnych,
- wspomaganie rozwoju osobowości niepełnosprawnych poprzez kulturo terapię.
Nie byłoby to możliwe bez środków finansowych, które pozyskiwane są ze źródeł zewnętrznych gdyż Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej zarząd i wolontariusze działają społecznie. Te źródła to przede wszystkim: budżety jednostek samorządu terytorialnego, darowizny osób prawnych i fizycznych, kwoty pochodzące z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Tylko w 2011 roku pomocą objęto ponad 140 osób, a kwota tzw. przychodów Fundacji sięgnęła ok. 110 tysięcy złotych. W roku ubiegłym spektrum pomocy było jeszcze wyższe. Tylko na przełomie listopada i grudnia Fundacja partycypowała w zakupie sprzętu i leczeniu osób niepełnosprawnych na kwotę ponad 40 tysięcy złotych.
Sztandarowym przedsięwzięciem Fundacji „Podziel się z innymi”, im. Henryki Rudzkiej są organizowane przy współudziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu Integracyjne Spotkania Artystyczne Niepełnosprawnych. Historia ISAN sięga 2000 roku, a organizatorem pierwszych dwóch imprez była Grażyna Ferdyn, obecnie Naczelnik Wydziału Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Sportu UM. Od 6. lat organizatorem jest Elżbieta Cygnarowska, kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu.
W 2012 roku Spotkania odbyły się po raz trzynasty. Od 3 do 7 września uczestnicy warsztatów brali udział w zajęciach teatroterapii, choreoterapii, muzykoterapii oraz zajęciach plastycznych i ekoterapeutycznych.
Podsumowaniem był koncert „Trzynastka – szczęście czy pech”, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu. Podczas występu zaprezentowali się podopieczni: Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu, Domy Pomocy Społecznej z Poraja, Częstochowy i Zawiercia, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Tychów, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Zawiercia oraz indywidualni uczestnicy. Honorowym patronem imprezy był prezydent miasta - Ryszard Mach.
„To nie jest impreza typu trzy dni i do widzenia” - mówi Zygmunt Knopik, prezes zarządu Fundacji. To wynik całorocznego wysiłku włożonego w działania placówek pracujących z osobami niepełnosprawnymi. ISAN ma już swoją renomę, znany jest nie tylko w regionie, ale i w kraju i poza jego granicami. Stąd chociażby udział gości z naszych partnerskich gmin. Jestem przekonany, że tegoroczna 14 już impreza będzie równie udana - konkluduje prezes Knopik.