Aktualności
Strona główna / Aktualności / Rozum wsparty wiarą
Rozum wsparty wiarą
data dodania: 2010-09-09 14:30:13
Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6 postanowili rozpocząć rok szkolny także w wymiarze duchowym. W Bazylice św. Ap. Piotra i Pawła została w środę odprawiona Msza święta w intencji tej placówki dydaktycznej. Inicjatywa ta ukazuje współpracę w wychowaniu młodego człowieka, jaka może zaistnieć pomiędzy rodziną, szkołą a Kościołem.
Dzieci zaangażowały się w przebieg liturgii. W ramach procesji z darami złożyły na ołtarzu podręczniki, zeszyty, a także… telefon komórkowy. O ile w przypadku przyborów szkolnych chodziło o wymiar błogosławieństwa, o tyle telefon miał symbolizować ofiarowane Bogu piękne chwile wakacji, które zostały uwiecznione w postaci MMS-ów. Celebrujący Mszę ks. Mariusz Łydżba wezwał dzieci do pracowitości w szkole na wzór Maryi, której liturgiczne urodziny obchodził Kościół w tym dniu. Przeżycie takiego wydarzenia było dla uczniów czymś ważnym. - Chodzę do piątej klasy szkoły podstawowej. Lepiej się rozpoczyna rok szkolny po takiej Mszy świętej. Umysł lepiej funkcjonuje – stwierdził Maciek Podlasek z SP 6.
Współpraca środowisk w wychowaniu młodego pokolenia jest ważna zarówno dla strony kościelnej, jak i szkolnej. - Aby dobrze kształtować młodego człowieka, współpracować powinny trzy środowiska wychowawcze: rodzina, szkoła oraz Kościół. Jeśli te trzy środowiska będą mówić jednym głosem, proces wychowawczy pójdzie w prawidłowym kierunku – podkreśla ks. Zenon Gajda, proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła. W kontekście aktualnej dyskusji na temat miejsca religii w państwie wskazuje na przykład Janusza Korczaka, niewierzącego Żyda. - W swoich ochronkach przyjmował on dzieci wszystkich narodowości. Katolickie dzieci mogły się modlić razem, ksiądz odprawiał Mszę świętą codziennie. Kiedy zaś nie mógł przyjść, p. Korczak prowadził katolickie dzieci do kościoła. Rabin w jego ochronkach zajmował się dziećmi wyznania judaistycznego, były też tam dzieci protestanckie i prawosławne uczone przez swoich duchownych. W tej naszej demokracji XXI wieku różnie bywa. Tak, jakbyśmy się trochę tych wartości wstydzili, bali się, wmówili sobie, że religia jest tylko i wyłącznie prywatną sprawą.
Nauczyciele także dostrzegają konieczność współpracy o wymiarze duchowym w ramach procesu wychowawczego. Wspomina o tym dyrektor SP 6 Dariusz Bednarz. Patronem szkoły jest właśnie Janusz Korczak. - Między proboszczem a rodzicami zrodziła się inicjatywa rozpoczęcia roku szkolnego z Bogiem. 95 % dzieci uczestniczy w tej Mszy. Każde dziecko otrzymuje karteczkę i rodzic wyraża zgodę. Dyrektor wskazuje także na inne płaszczyzny współdziałania. - Ksiądz poprzez prowadzoną przez siebie stołówkę pomaga wyłapać nam dzieci z biedniejszych rodzin. Niekiedy wspomaga nas też finansowo, gdy mamy potrzeby zakupienia pomocy lub nagród w konkursach. Dotyczy to również proboszcza parafii św. Stanisława Kostki. Zdarzały się zakupione obiady, pomoc w opłaceniu wycieczki szkolnej – to jest taka cicha pomoc Kościoła. Na koniec przytacza osiągnięcia naukowe. – Podkreślam znakomitą współpracę nauczycieli religii w szkole. Wykazujemy dobry poziom, na co wskazuje fakt, iż mamy finalistów konkursów biblijnych organizowanych przez archidiecezję częstochowską.
Wzajemna otwartość rodzi konkretne owoce. Przykłady takiej współpracy są także blisko nas.