Aktualności
Strona główna / Aktualności / Rozwijamy się – jest nowe czasopismo
Rozwijamy się – jest nowe czasopismo
data dodania: 2012-02-23 08:37:03
Dla miłośników kwartalnika „Zawiercianin” mamy dobrą wiadomość – nasze pismo doczekało się „bliźniaka”, czyli „Myszkowianina”.
Od grudnia 2009 r. Centrum Inicjatyw Lokalnych wydaje kwartalnik „Zawiercianin”. Pismo jest poświęcone prezentowaniu lokalnej aktywności społecznej w powiecie zawierciańskim. Dotychczas ukazało się już 10 numerów. Teraz przyszedł czas na sąsiedni powiat – ukazał się pierwszy numer czasopisma „Myszkowianin”. Będzie ono prezentowało inicjatywy, organizacje i społeczników z powiatu myszkowskiego.
„Zawiercianin” jest kwartalnikiem. „Myszkowianin” będzie się na razie ukazywał nieregularnie, w miarę możliwości i zasobów finansowych wydawcy. Pierwszy numer właśnie trafia do czytelników, można go też pobrać w wersji elektronicznej.
W debiutanckim numerze we wstępie Paweł Abucki, wiceprezes CIL, zachęca: „Pierwszy numer Myszkowianina został w całości sfinansowany ze środków własnych Centrum Inicjatyw Lokalnych. Jeśli uważają Państwo, że warto, aby takie pismo miało kontynuację, to zachęcam do wsparcia CIL poprzez przekazanie 1% podatku w rozliczeniu rocznym PIT”. CIL można wesprzeć wpisując w formularzu PIT numer KRS 0000215720.
Numer otwiera wywiad z Anitą i Romanem Garncarzami, liderami stowarzyszenia „Podlas-Myszków”. Aktywni, pełni pasji ludzie opowiadają, jak wspólnymi siłami udało im się zmienić swoje osiedle na lepsze i uczynić je miejscem, gdzie odbywa się mnóstwo atrakcyjnych działań. Warto czytać i warto brać przykład!
Następnie przenosimy się do niewielkiego Jaroszowa koło Żarek. Istnieje tam stowarzyszenie „Jurajskie Amonity”. Postawiło ono sobie za cel polepszenie jakości życia w miejscowości oraz zaktywizowanie mieszkańców do wspólnej pracy. Już są bardzo konkretne efekty – okazało się, że własnymi siłami, bez wielkich środków można dokonać wiele.
Kolejni ludzie godni poznania to działacze „Speleo-Myszków” – Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Podziemnych Zjawisk Krasowych. Nie tylko chronią jaskinie na Jurze, ale także prowadzą liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, uwrażliwiając ich na ochronę przyrody i bogactwa form skalnych regionu. „Speleo” utworzyło także w „podziemiach” myszkowskiego Miejskiego Domu Kultury sztuczną jaskinię, gdzie dzieci mogą poznać liczne eksponaty dotyczące prehistorycznej przeszłości.
Co dalej? Dalej jest niewielka miejscowość w gminie Niegowa. Działa tam Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trzebniów. Także oni nie czekają na cud, lecz wspólnie postanowili pomóc sobie i innym mieszkańcom miejscowości. Nie było to łatwe, ale wytrwałość i zapał pozwoliły pokonać wszelkie przeciwności.
Również w gminie Niegowa działa kolejna inicjatywa zaprezentowana w „Myszkowianinie”. Jest to Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dąbrowno „Oświata”. Jego twórcy i działacze dokonali wielkiej rzeczy w małej miejscowości – uratowali szkołę przed likwidacją. Obecnie sami prowadzą placówkę, aby ich dzieci nie musiały dojeżdżać do odległych miejscowości. Nie załamali się, nie narzekali, lecz podjęli walkę – i wygrali.
Kolejny materiał w pierwszym „Myszkowianinie” to rozmowa z Bożeną Strzelecką-Kłopot i Bartoszem Lachórem z Gminno-Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koziegłowach. Opowiadają oni o tym, jak placówka wspiera lokalną społeczność – aktywizuje bezrobotnych, pomaga wyjść z alkoholizmu, pomaga seniorom, którzy nie chcą się nudzić na emeryturze. Rozmowa pokazuje, że słowo „urzędnik” wcale nie oznacza kogoś nudnego i pozbawionego chęci działania.
Numer kończy się rozmową z człowiekiem aktywnym. Marian Kotarski od ponad 30 lat jeździ na rowerze. Ale nie jeździ sam – czyni to w ramach myszkowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Sport, turystyka, aktywność, pomysłowość, mądre spędzanie wolnego czasu – o tym opowiada i to propaguje pan Marian. A także dobry humor, bo z rowerami wiąże się wiele śmiesznych wspomnień.
Zachęcamy do lektury! „Myszkowianin” będzie dostępny w wersji drukowanej za darmo w różnych punktach powiatu myszkowskiego, można go też otrzymać u wydawcy (Centrum Inicjatyw Lokalnych, ul. Senatorska 14, Zawiercie, w dni robocze w godz. 7-15). Niecierpliwi mogą cały numer ściągnąć i przeczytać w wersji elektronicznej – jest ona dostępna tutaj.