poniedziałek, 23 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Sesja Rady Miejskiej: gorące spory, nowi radni, Dni Zawiercia z gwiazdą (aktualizacja)

Sesja Rady Miejskiej: gorące spory, nowi radni, Dni Zawiercia z gwiazdą (aktualizacja)

data dodania: 2011-02-23 10:47:36

Fot. J. Kijas.

Pełne emocji były obrady Rady Miejskiej. Podczas sesji dwie osoby złożyły ślubowanie, związane z funkcją radnego. Toczyły się gorące spory, głosowano nad uchwałami. Odkryte zostały karty odnośnie tegorocznych Dni Zawiercia.

Stanisława Sokoła (NAW) i Pawła Łakotę (PO) zastąpili odpowiednio Barbara Orman-Makieła oraz Andrzej Kręgiel. Zajęli oni kolejne miejsca na listach w okręgach: trzecim i czwartym podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Początek obrad przyniósł burzliwą dyskusję na temat tego, czy rozpoczęte obrady będą prawomocne. Wątpliwości co do tego wyrazili radni PO: Ewa Mićka oraz Mirosław Mazur. Jednym z powodów według nich jest wciąż niewyjaśniona kwestia statusu Anny Nemś. W związku z podważeniem przez organy wojewódzkie prawomocności uchwały Rady Miejskiej w Zawierciu, stwierdzającej wygaśnięcie jej mandatu, radni PO pytali, dlaczego A. Nemś nie została zaproszona na bieżącą sesję. Spór z przewodniczącym Rady Miejskiej Edmundem Kłóskiem (NAW) dotyczył interpretacji kluczowego dla tej sprawy art. 92 ustawy o samorządzie gminnym. Opinię przewodniczącego o możliwości kontynuowania obrad potwierdził Marcin Gruszczyński z Działu Obsługi Prawnej UM. Podkreślił on, iż obecnie mamy do czynienia z sytuacją zawieszenia w prawie. Póki nie zakończona zostanie procedura odwoławcza w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (Rada Miejska przegłosowała dziś na wniosek prezydenta skargę na wydane przez wojewodę rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie Anny Nemś), ani Anna Nemś nie jest formalnie radną, ani nikt inny nie może zająć jej miejsca. Przy swoim zdaniu oraz wątpliwościach pozostali radni: Mićka oraz Mazur.

Drugim powodem, który miał zdecydować o nieprawomocności rozpoczętych obrad według radnych PO, jest kwestia statusu radnego Jana Sygieta (NAW). Objął on funkcję radnego wskutek wyboru Ryszarda Macha na prezydenta miasta. Radni wskazywali, iż niewłaściwie przebiegła procedura związana z przyjęciem stosownej uchwały oraz złożenia ślubowania. Jan Sygiet bowiem najpierw złożył ślubowanie, a dopiero potem przegłosowano uchwałę dotyczącą objęcia przez niego mandatu radnego. Przywołany po raz kolejny do tablicy Marcin Gruszczyński stwierdził, iż na ten moment, bez wpłynięcia stosownego zapytania do Działu Obsługi Prawnej, nie można orzec, jak się ma zastosowana procedura powołania radnego na urząd do kwestii prawomocności obrad Rady Miejskiej. Okazało się zresztą, co nie umknęło uwadze radnych PO, że sytuacja miała miejsce ponownie, tym razem w przypadku ślubowania i głosowania uchwał w sprawie objęcia mandatu radnego przez Barbarę Orman-Makiełę oraz Andrzeja Kręgiela.

Proceduralne spory będą jeszcze trwały przez jakiś czas. Ze spraw bieżących warto podkreślić, iż radni przegłosowali powołanie Komisji Doraźnych: do spraw ochrony bezdomnych zwierząt oraz ograniczenia niskiej emisji. Prezydent miasta otrzymał upoważnienie do lokowania wolnych środków budżetowych. Zmieniono kategorię środków budżetowych z przychodów na wolne środki w kwestii transportu lokalnego. Chodzi o połączenia realizowane przez Zakład Komunikacji Miejskiej do Siewierza, Poręby oraz Włodowic. Środki na ten cel pochodzą z dotacji, przekazywanych przez te gminy.

W ramach interpelacji Ewa Mićka postawiła kwestię niedostatecznego oświetlenia przejść dla pieszych przy ruchliwych ulicach oraz w pobliżu rond. Konrad Imielski (SLD) wezwał do przekazywania 1 % podatku na Fundację „Podziel się z Innymi” Imienia Heleny Rudzkiej. Zbyszek Wojtaszczyk (NAW) wezwał do wyjaśnienia kwestii związanych z realizacją przetargu na remont schodów przed Urzędem Miejskim. Prezydent zapewnił, iż kwestia ta zostanie wyjaśniona w czasie następnych obrad. Jarosław Chłosta (NAW) podniósł kwestię zapadniętej studzienki telekomunikacyjnej, która znajduje się u zbiegu ulic: Senatorskiej, Piłsudskiego oraz Łośnickiej. W tej sprawie ma być złożone pismo do TP.

Halina Bulska-Sobusik, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii, przedstawiła raport odnośnie zakresu występowania w naszym mieście tych zjawisk. Przyjęto programy, mające na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz narkomanii.

Wymiana uszczypliwości pomiędzy Mirosławem Mazurem oraz Ryszardem Machem w ramach interpelacji i odpowiedzi pomogła w ujawnieniu ważnej dla zawiercian informacji. Dni Zawiercia odbędą się w tym roku już w czerwcu, a ich gwiazdą będzie 5.06. Maryla Rodowicz.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720