wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Spadkobiercy kombatantów

Spadkobiercy kombatantów

data dodania: 2011-09-15 10:35:24

Słowo kombatant jest kojarzone z osobą starszą, ale na terenie powiatu zawierciańskiego także młode osoby pielęgnują pamięć o II wojnie światowej i tradycjach wojskowych. Pamiętają o swoich dziadkach, ojcach i krewnych, którzy walczyli za ojczyznę.

W 2004 r. w Warszawie powstało Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II wojny światowej. Działalność organizacji pozwala na przygotowywanie spotkań o tematyce patriotycznej, wycieczek krajoznawczych, a przede wszystkim  obchodów  rocznic  i świąt państwowych. Stowarzyszenie liczy 423 członków zorganizowanych w 19 okręgach z całego kraju. Za granicą w 15 państwach działa 88 członków.

12 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyło się spotkanie z udziałem Starosty Powiatowego Rafała Krupy i prezydenta miasta Ryszarda Macha, którzy poparli całą ideę i pomysł utworzenia zawierciańsko-olkuskiej reprezentacji Stowarzyszenia. Obecni byli także sympatycy organizacji i osoby zaproszone na spotkanie mające na celu wyłonić władze organizacji okręgu.

Głos w dyskusji zabrali Włodzimierz Gorzelak – przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów, Tadeusz Czapiński – naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego oraz płk Tadeusz Kowalczyk – prezes honorowy stowarzyszenia.

W trakcie dyskusji i ogólnego podsumowania działań organizacji dokonano wyboru prezesa okręgu zawierciańsko-olkuskiego. Został nim Maciej  Świderski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jest on także autorem publikacji „Jurajskie oblicza wojny”, którą niedawno wydało Centrum Inicjatyw Lokalnych (można ją przeczytać tutaj).

Wśród członków okręgu zawierciańsko-olkuskiego są też przedstawiciele młodszego pokolenia, których rodziny brały udział w rozmaitych wydarzeniach podczas II wojny światowej. Są to m.in. Andrzej Piątek z Golczowic (woj. małopolskie), którego wujek Stanisław Piątek był czołową postacią partyzanckiego zgrupowania kapitana „Hardego” Gerarda Woźnicy.

Członkowie stowarzyszenia kierują się wskazaniem Andrzeja Frycza Modrzewskiego, iż „prawem historii jest nie mówić żadnego kłamstwa i nie opuszczać niczego, co jest prawdą”. Jako swój cel stawiają otwartość na wszelkie fakty dokumentujące czyn zbrojny i martyrologię okresu II wojny światowej, ich rzetelną weryfikację, a następnie upowszechnianie tej wiedzy wśród młodszych pokoleń w formach do nich przemawiających z poszanowaniem wartości i poczucia dobrego obyczaju ojców.

Karina Piątek

_______________________

Zdjęcia pochodzą ze strony Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720