czwartek, 19 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Konstancja, Leopold

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Spotkanie organizacji z Prezydentem

Spotkanie organizacji z Prezydentem

data dodania: 2009-02-17 17:05:49

Spotkanie NGO z Prezydentem

10 lutego już po raz trzeci  spotkały się organizacje pozarządowe z powiatu zawierciańskiego. Spotkanie tym razem w całości poświęcone było relacjom pomiędzy sektorem NGO, a Urzędem Miasta Zawiercie.  Z tej okazji obecny był Prezydent Miasta Zawiercie Mirosław Mazur oraz Zastępca Prezydenta Barbara Łada.

Spotkanie, mimo że nie przyniosło żadnych konkretów, można uznać za owocne. Doszło przede wszystkim  do prezentacji  stanowisk względem współdziałania  pomiędzy Urzędem  oraz organizacjami pozarządowymi. Stanowi to istotny wstęp dla zrozumienia wzajemnych potrzeb i możliwości.

Prezydent zaznaczył, że jest zwolennikiem współpracy z sektorem NGO, ma jednak obawy co do przekazywania środków finansowych na ten cel, ze względu na ustawę o finansach publicznych i niechęć do finansowania organizacji mających cele polityczne.

Obecna na spotkaniu Marta Grzesica, radna gminy Łazy a jednocześnie prezes  Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski, podkreśliła że to nie pieniądze są najważniejsze. W pierwszej kolejności należy położyć nacisk na  rozwiązania systemowe i wsparcie techniczne oraz zaplecze lokalowe. Samorząd powinien też wspierać organizacje w  pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Zawiercie powinno być liderem w powiecie we wspieraniu rozwoju organizacji pozarządowych.

Liderem są jednak Łazy. Tamtejszy samorząd aktywnie wspiera  organizacje tworząc  inkubator czy wyznaczając osobę spośród pracowników Urzędu, która pomaga pisać wnioski o dofinansowanie. Przykłady dobrych relacji pomiędzy samorządem a sektorem NGO w Łazach zaprezentowały przedstawicielki tamtejszego Uniwersytetu III Wieku.

Zawierciańskie organizacje przedstawiły  postulaty poprawy współpracy pomiędzy zawierciańskim samorządem a sektorem NGO. Po pierwsze – jak zaznaczył Paweł Abucki z Centrum Inicjatyw Lokalnych- należy zmienić zasady konkursów ogłaszanych przez Urząd Miasta dla organizacji pozarządowych, w szczególności obniżyć wymagany wkład własny z 50% do maksymalnie 10% oraz ustalić przejrzyste zasady dotyczące kwalifikowalności wydatków.  Wiceprezydent Barbara Łada przekazała, że wysokość wkładu własnego ma zostać zmniejszona do 20 % i uznała konieczność ustalenia jasnych zasad wydatkowania środków oraz możliwości wnoszenia wkładu własnego niefinansowego.

Żadnych problemów realizacji nie stworzył postulat prowadzenia konsultacji z organizacjami pozarządowymi w myśl powiedzenia, nic o nas bez nas.  Prezydent zaznaczył, że jest otwarty na pełną współpracę, o czym świadczyć ma jego obecność na spotkaniu. Więcej problemów, z racji ograniczeń finansowych  i kadrowych, stanowi utworzenie instytucji pełnomocnika prezydenta ds. współpracy z NGO. Pani wiceprezydent zadeklarowała jednak, że jeśli organizacje pozarządowe mają jakieś propozycje współpracy lub szukają kontaktu z Urzędem Miasta, zawsze się mogą do niej zgłosić.

Niestety propozycja utworzenia inkubatora dla organizacji pozarządowych nie doczeka się szybkiej realizacji, głownie z powodu braku środków. Choć jak zaznaczył Prezydent, już podejmuje pewne kroki by ten problem rozwiązać. Na chwile obecną wsparciem dla zawierciańskiego sektora NGO w na płaszczyźnie lokalowej są uchwały Rady Miasta obniżające czynsze  w lokalach będących w gestii miasta do 20 groszy za metr kwadratowy  dla organizacji działających na płaszczyźnie ochrony zdrowia oraz do 3 zł za metr kwadratowy dla pozostałych. 

Spotkanie potwierdziło, że idea integracji działań  organizacji pozarządowych działających  na terenie powiatu jest konieczna. Jako całość sektor NGO staje się partnerem z którym,  należy rozmawiać. Zapewne na efekty tych rozmów trzeba poczekać, ale perspektywy są obiecujące. 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720