Aktualności
Strona główna / Aktualności / Stowarzyszenie Dom Europejski - razem możemy osiągnąć wiele
Stowarzyszenie Dom Europejski - razem możemy osiągnąć wiele
data dodania: 2013-01-07 10:02:05
Jurajsko - Śląskie Stowarzyszenie Dom Europejski jest liczącą się w województwie śląskim, organizacją pozarządową, krzewiącą ducha europejskiej wspólnoty.
Stowarzyszenie działa od 2001 roku w ramach częstochowskiego Oddziału Regionalnego Polskiego Stowarzyszenia Dom Europejski, którego założycielem i prezesem był Janusz Żakowski. Pięć lat później stało się samodzielną organizacją. Szeroki wachlarz inicjowanych przedsięwzięć (wydawniczych, szkoleniowych, popularyzatorsko-edukacyjnych) służy wszechstronnemu rozwojowi regionu i międzyregionalnej współpracy na polu ekologii, nauki, kultury i gospodarki. Przewodniczącym jego Rady Programowej jest Senator Zbigniew Meres.
Celem Stowarzyszenia jest kształtowanie jedności europejskiej, wspieranie rozwoju i pomyślności regionów oraz wszechstronnej ich współpracy w imię międzynarodowego ładu pokojowego i demokratycznego. Myślą przewodnią Stowarzyszenia jest budowa obywatelskiego społeczeństwa europejskiego, samorządnego, otwartego i tolerancyjnego. Realizuje zadania publiczne, w szczególności województwa Śląskiego w różnych dziedzinach m.in. „Silesiana Europejskie”, „Wszystkie drogi prowadzą do Śląska”, „Edukacja zdrowotna największą szansą na zdrowie człowieka” oraz „Z Internetem na Ty”.
Posiada dynamicznie i efektywnie funkcjonujące oddziały terenowe w osiemnastu miastach województwa Śląskiego.
„Wszystkie osoby zainteresowane działalnością w wymienionych dziedzinach zapraszamy do naszego stowarzyszenia” – mówi prezes Janusz Żakowski – „Jak wiadomo, demokracja nie działa tylko wtedy, jeśli się z niej nie korzysta.
W Jurajsko-Śląskim Stowarzyszeniu Dom Europejski wiemy, że razem możemy osiągnąć wiele.”
Ostatnim projektem realizowanym pod koniec ubiegłego roku przez Stowarzyszenie była realizacja zadania publicznego współfinansowanego przez powiat zawierciański w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury oraz ochrona dziedzictwa narodowego” pod nazwą „Dziecko i jego Świat”.
Celem głównym zadania było pobudzenie świadomości społecznej na temat szacunku do człowieka od najmłodszych lat oraz uczczenie pamięci Janusza Korczaka, jako prekursora działań na rzecz praw i równouprawnienia dzieci.
Projekt skierowany był do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i pedagogów szkolnych.