niedziela, 24 Listopad 2024,
imieniny obchodzą: Emma, Roman

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Swego nie znacie – bogactwo Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu

Swego nie znacie – bogactwo Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu

data dodania: 2010-04-16 13:02:49

Egzemplarz Constitvcie statvta i przywileje, na walnych seymach koronnych od Roku Pańskiego 1550 aż do 1637 Vchwalone, fot. Damian Domżalski

Mieszcząca się w pięknym pałacu dyrektorskim przy ulicy Szymańskiego miejska i powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu jest z pewnością znana każdemu mieszkańcowi miasta i okolic. Niestety, większość z nich nie jest świadoma, jakie bogactwo kryje się za jej murami – dostępne dla każdego, kto tylko się zainteresuje.

Początki

Od swego powstania w grudniu 1948 r., biblioteka stale jest miejscem, gdzie zawiercianie mogą miło spędzić czas, poszerzyć wiedzę, a także rozwinąć się kulturalnie. Nie należy bowiem postrzegać placówki jedynie przez pryzmat wypożyczania książek.

Działalność tej instytucji jest bardzo mocno nacechowana duchem społecznym. Już samo zbieranie pozycji książkowych wiązało się z poświęceniem pracowników biblioteki. Jak wspomina Ewa Trepka, pracownica czytelni, szczególnie cenne egzemplarze były kupowane na aukcjach, dzięki czemu są nie tylko ozdobą półek, ale także wspaniałymi klejnotami i skarbnicą wiedzy, niespotykaną nigdzie indziej w regionie.

Pierwsza książka stała się częścią zbiorów w 1948 r., a nosiła tytuł „Ruch podziemny w gettach i obozach”, autorstwa B. Ajzensztejn.

Skarby czytelni

Czytelnia może poszczycić się posiadaniem takich cennych dzieł, jak reprint „Nowych Aten” B. Chmielowskiego (pierwsza polska encyklopedia), „Pszczoła Polska” nr 8 z roku 1820 czy wspaniałe dzieło „Constitvcie statvta i przywileje, na walnych seymach koronnych od Roku Pańskie[go] 1550 aż do 1637 Vchwalone”, będące chlubą Biblioteki. Warto wspomnieć również o wielkich „Encyklopediach Staropolskich” Glogera i Brücknera, a także o „Encyklopediach Powszechnych” Gutenberga, Olgelbranda czy Larousse’a, reprincie „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika i Biblii Gutenberga. Kto wejdzie do biblioteki, znajdzie na półkach również najlepsze opracowania, prasę i fachową pomoc od świetnego personelu. Ponieważ biblioteka idzie z duchem nowoczesności, czytelnicy mogą również korzystać z Internetu.

Działalność społeczna

Warto spojrzeć także na społeczną działalność placówki.

Od dłuższego czasu do biblioteki przybywają na zaproszenie różne ciekawe i popularne postaci ze świata kultury. Wśród nich można znaleźć m.in. Alfreda Szklarskiego, Annę Rydlównę, Bogdana Bartkowskiego, Edmunda Kosiarza czy Juliusza Sienkiewicza – wnuka twórcy „Trylogii”. Biblioteka gościła także imprezę zorganizowaną z okazji 150-lecia powstania „Pana Tadeusza”. Organizacją tych przedsięwzięć zajmowała się pani Ewa Trepka.

Biblioteka prowadzi również ożywioną współpracę ze Szkołą Specjalną w Zawierciu, której uczniowie – bardzo często uzdolnieni manualnie – wykonują piękne rękodzieła, prezentowane później w holu biblioteki. „Dzieci są również dowożone na lekcje dzięki temu, że ze środków unijnych zakupiono odpowiedni samochód” – mówi mi pani Iwona Sus, dyrektor Biblioteki Powiatowej.

Zawierciańska biblioteka współpracuje również z Centralnym Związkiem Niewidomych w Warszawie. W zbiorach biblioteki znajduje się 560 tytułów książki mówionej, głównie o tematyce beletrystycznej. Znajdziemy też podręczniki wykonane pismem Braille’a.

Współpraca obejmuje również takie instytucje, jak Państwowy Dom Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pomocy Społecznej, wraz z którym organizowany jest Teatr Seniora.

Dzięki zbiorom Biblioteki powiatowej powstał w Morsku punkt biblioteczny, a nadwyżki książkowe są sprzedawane po złotówce.
Pracownice Biblioteki nie ograniczają się tylko do siedzenia za biurkiem, lecz jeżdżą z książkami do czytelników dotkniętych chorobą. – „Móc pomóc innym, nie oczekując na rewanż” – to zdaniem dyrektor placówki podstawa działalności społecznej, jaką zajmuje się biblioteka.

Bardzo często główny hol budynku biblioteki służy jako galeria. Ostatnio organizowano tam m.in. wystawę poświęconą Gminie Ogrodzieniec, prezentację zdjęć „Nordalia” o tematyce pokazującej życie ludzi i krajobrazy Skandynawii, a także wystawę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ku czci błogosławionej Karoliny Kózkówny w rocznicę jej śmierci, z udziałem arcybiskupa częstochowskiego, Stanisława Nowaka.

Biblioteka organizuje również inne imprezy, np. wieczorki poetyckie, na których można zapoznać się z twórczością mniej znanych artystów pióra. Są też lekcje biblioteczne dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych, tłumaczące najmłodszym tajniki pracy wśród woluminów.

Warto też wspomnieć o kiermaszu taniej książki, organizowanym w czasie większych imprez miejskich. Można wówczas za symboliczną złotówkę nabyć ciekawe lektury.

Jak widać, do zawierciańskiej biblioteki warto zaglądać nie tylko po to, by szybko wypożyczyć książkę, ale również aby pogłębić swoje zainteresowania kulturalne lub poznać dzieje miasta i regionu.

Iwona Sus - dyrektor Biblioteki z lewej oraz Ewa Trepka - pracownica czytelni, fot. Michał Romanek
Egzemplarz Constitvcie statvta i przywileje, na walnych seymach koronnych od Roku Pańskiego 1550 aż do 1637 Vchwalone, fot. Damian Domżalski
Iwona Sus - dyrektor Biblioteki z lewej oraz Ewa Trepka - pracownica czytelni, fot. Michał Romanek
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720