Aktualności
Strona główna / Aktualności / Szkolni pasjonaci teatru – w sobotę na scenie
Szkolni pasjonaci teatru – w sobotę na scenie
data dodania: 2011-06-17 11:33:15
Prawie dziewięć miesięcy. Tyle czasu trwał ambitny projekt „Teatr w krainie białych skał i zamków – niezwykłe spojrzenie na sztukę”, w którym wzięła udział młodzież ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum w Kroczycach.
Przedsięwzięcie finansowane przez FRSE ze środków programu „Młodzież w działaniu” jest odpowiedzią na zainteresowania uczniów tajnikami teatru. – Wszystko zaczęło się od zajęć teatralnych, w których nasi podopieczni mieli okazje uczestniczyć. Dzieciaki zachwyciły się warsztatami i wpadliśmy wspólnie na pomysł, aby napisać projekt – mówi nauczycielka Monika Gajecka, prezes stowarzyszenia. – Szybko zabraliśmy się do pracy, złożyliśmy wniosek i pozyskaliśmy fundusze na realizację warsztatów teatralnych – dodaje.
Na uczestników projektu czekały niezwykle ciekawe zajęcia teatralne. Prowadziła je aktorka z będzińskiego Teatru Dzieci Zagłębia. Młodzież miała szansę odwiedzić teatru, gdzie po obejrzeniu sztuki spotykali się z aktorami, którzy mówili o swojej pracy, udzielali rad i ujawniali tajniki tej sztuki.
Dla Magdy Kruszyńskiej z II klasy gimnazjalnej udział w projekcie był niesamowitą przygodą. – Zajęcia były super. Uczuliśmy się dykcji oraz mimiki. Dzięki wyjazdom mogliśmy poznać również teatr od kulis. Poza tym praca z aktorami była niesamowita. To fajni, utalentowani ludzie, którzy potrafili dobrze przekazać nam swoją wiedzę – mówi uczennica. Szymon Grzesiak, uczeń III klasy, potwierdza słowa koleżanki: Warsztaty były fenomenalne. Aktorzy, którzy je prowadzili, mają niesamowitą wiedzą i potrafią przekazać ją w niezwykle ciekawy sposób.
Na warsztatach nie obowiązywały żadne podręczniki. Młodzi miłośnicy teatru uczyli się przede wszystkim gry aktorskiej i ruchu scenicznego. Niezwykle istotnym elementem zajęć była nauka świadomości swojego ciała, nauka gestów, mimiki i umiejętności wydobycia z siebie emocji.
U prowadzącej zajęcia, aktorki Katarzyny Bała-Rosińskiej, wszyscy zdali egzamin na szóstkę z plusem. – Jestem bardzo mile zaskoczona przede wszystkim kulturą słowa, obyciem, zdyscyplinowaniem młodzieży, chęciami oraz nastawieniem do życia, do szkoły, do mojej osoby i pracowników. Powiem krótko – bardzo rzadko spotyka się w XXI wieku takich ludzi, taką młodzież – dzieli się ona refleksjami.
Niestety warsztaty dobiegły już końca. To jednak nie koniec przygody młodzieży w teatrem. Już w sobotę – 18 czerwca o godzinie 21.00 uczestnicy projektu będą mogli sprawdzić się na prawdziwej scenie. Obchody „Nocy Świętojańskiej”, które organizowane są już po raz piąty, staną się okazją do zaprezentowania owoców kilkumiesięcznej, ciężkiej pracy. Przedstawienie odbędzie się w Amfiteatrze w Kroczycach i na Skale Młynarskiej obok Amfiteatru podczas imprezy lokalnej "Kroczyckie Wianki".
– Scenariusz do widowiska teatralno-muzycznego napisali uczniowie biorący udział w projekcie – wyjaśnia koordynatorka projektu, Anita Domagała. – Warto jednak podkreślić, że w przedsięwzięcie zaangażowani są także pozostali uczniowie naszej szkoły. Sobotnią imprezą żyje cała społeczność uczniowska. Samo przedstawienie dotyczy legend jurajskich związanych z naszym regionem. Scenariusz napisany jest na wysokim poziomie. Będzie się działo dużo ciekawych rzeczy. Część przedstawienia odbędzie się bezpośrednio na skałach koło amfiteatru. Mamy nadzieję, że wszystko się uda i nie będzie żadnych niedogodności – dodaje koordynatorka projektu.
Kroczyckie „wianki” z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na tę magiczną imprezę plenerową przyjeżdżają ludzie z całego Śląska. Jednak najważniejsi są mieszkańcy gminy. – Chodziło nam o to, aby zaangażować społeczność lokalną, żeby pokazać im, m.in. co znaczy teatr i jak wygląda. To zadanie przewodnie młodzieży realizującej projekt – podsumowują osoby zaangażowane w prace przy projekcie.
Joanna Walczak