niedziela, 22 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Milana, Tomasz

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Szrotówek – motyl nieprzyjazny

Szrotówek – motyl nieprzyjazny

data dodania: 2010-09-21 13:12:03

Plakat informujący o akcji Sekcji Ekologicznej TMZZ.

Obserwacja słupów ogłoszeniowych w naszym mieście prowadzi do spotkania z plakatem przedstawiającym szrotówka. Mówiąc dokładniej, jest to wezwanie do tego, by powiedzieć mu: „Stop!”. Kim jest ów szrotówek i dlaczego okazał się „persona” non grata? Pomaga nam to zrozumieć Sekcja Ekologiczna Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej (TMZZ).

Persona oczywiście nie do końca, bowiem szrotówek osobą nie jest. To motyl z rodziny kibitnikowatych. Motyle raczej dobrze nam się kojarzą, jednak w tym wypadku  o szrotówku nic dobrego powiedzieć nie można. O tym, dlaczego należy go zwalczać, informuje nas plakat. Poczwarki szrotówka zimują na starych liściach leżących pod drzewami. Zniszczone liście żółkną, brunatnieją i zasychają już w czerwcu. Zdarza się, że drzewo umiera. Takie są konsekwencje szkodliwej, jak się okazuje, działalności motyla.

Szrotówek kasztanowcowiaczek, bo tak brzmi pełna nazwa tego motyla, rozprzestrzenia się najszybciej na kasztanowcach położonych przy ruchliwych drogach. Przenoszony jest na następne drzewa przez ludzi, zwierzęta oraz samochody.

Co należy zatem zrobić, aby zwalczać szrotówka? Możemy liczyć na pomoc ptaków. Naturalnym wrogiem tego motyla są sikorki: sikora modra, sikora bogatka i sikora uboga. Jednak podstawowym działaniem, jakie możemy i powinniśmy podjąć, jest systematyczne grabienie liści od jesieni aż do zimy oraz ich utylizacja. To najskuteczniejsza metoda walki ze szrotówkiem.

Zachęcamy do takiej roztropnej profilaktyki razem z Sekcją Ekologiczną TMZZ.

Więcej informacji o działalności Sekcji Ekologicznej oraz całego TMZZ: www.tmzz.zawiercie.com.pl

Istotne informacje na plakacie dotyczące profilaktyki.
Szrotówek kasztanowcowiaczek w zbliżeniu, fot.: wikipedia.org
Sikora modra wyjada larwy szrotówka kasztanowcowiaczka, fot.: wikipedia.org
Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720