wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Terapia przez ekspresję

Terapia przez ekspresję

data dodania: 2012-04-27 11:40:59

Od ponad pięciu miesięcy wychowankowie Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej mogą uczestniczyć w specjalnie przygotowanej dla nich arteterapii. Trzyetapowe zajęcia dla podopiecznych placówki przygotowało Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) w ramach projektu „W górę po sukces”.

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, podopieczni Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej mogli uczestniczyć w zajęciach składających się z trzech różnych form sztuki: plastykoterapii, choreoterapii oraz muzykoterapii. – „Jako realizatorzy projektu, chcieliśmy, aby zajęcia w nim przewidziane nie tylko uczyły nowych form sztuki, ale także były ciekawe i nieco niekonwencjonalne. Dlatego pomyśleliśmy, że arteterapia nie tylko pomoże w obcowaniu z różnymi formami sztuki, ale także wesprze młodych ludzi w rozwijaniu i formowaniu osobowości i zdolności” – komentuje Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych.

W grudniu 14 podopiecznych OPDiR w Górze Włodowskiej, rozpoczęło cykl zajęć z plastykoterapii. Zabawa połączona z niekonwencjonalną nauką ceramiki, haftu, florystyki i bibułkarstwa dała dzieciom prawdziwą frajdę. – „Najbardziej podobało mi się haftowanie. Teraz już będę sama umiała zrobić różne ładne wzory” – mówi jedna z uczestniczek zajęć. Zadowolona z zajęć była również prowadząca, Dorota Supkowska: „To była prawdziwa przyjemność uczyć dzieci technik rękodzieła. Niektóre z nich wykazały się nadspodziewanymi zdolnościami oraz chęcią do pracy. Powstały naprawdę niebanalne wytwory sztuki”.

Po 20 godzinach zajęć z plastykoterapii przyszedł czas na bardziej dynamiczne zajęcia – choreoterapię, prowadzoną przez Marcina Piotrowskiego. W rytmach hip-hopu, jazzu, tańca współczesnego, dancehallu oraz poppingu podopieczni OPDiR aktywnie pracowali nad koordynacją ruchową. Terapia tańcem i ruchem pozwoliła na twórczą ekspresję, improwizację taneczną oraz spontaniczność. Ze strony uczestników zajęć nie brakowało zachwytów: „Było świetnie. Poznaliśmy różne techniki taneczne, nauczyliśmy się wielu kroków. Najfajniejsze było to, że każdy mógł wymyślić własny krok. Chciałbym jeszcze kiedyś wziąć udział w takich zajęciach” – mówi uczestnik choreoterapii. Anna Mizera, koordynatorka projektu, mówi: „Dzieci bardzo chętnie współpracowały, zgłaszały własne pomysły układów tanecznych, widać było, że świetnie się przy tym bawią. Na sali tanecznej wyczuwalna była pozytywna energia”.

Ostatnią fazą arteterapii była muzykoterapia, która zakończyła cykl zajęć. W ubiegły weekend odbyły się ostatnie zajęcia muzyczne, podczas których wychowankowie OPDiR aktywnie uczestniczyli w tworzeniu muzyki. Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwszą stanowiło wybijanie rytmów na bębnach. – „Jest to najprostszy sposób grania muzyki, ponieważ nie wymaga znajomości nut. Wystarczy tylko poczucie rytmu, aby stworzyć fajny bit” – wyjaśnia prowadzący Krzysztof Herman. Druga część zajęć polegała na emisji głosu, wydobywaniu go i odpowiednim utrzymaniu dźwięków.

Zajęcia z arteterapii stały się dla młodych ludzi niezapomnianą zabawą. Natomiast z punktu widzenia psychologów zabawa poprzez sztukę pomaga wykryć i zniwelować wewnętrzne zahamowania, blokujące procesy poznawcze. Rozwija również zdolności u dzieci oraz kształtuje osobowość. – „Dzięki zajęciom z arteterapii młodzi artyści mogli w sposób ekspresywny wydobyć wewnętrzne emocje, odreagować stres oraz zintegrować się z rówieśnikami i zaakceptować samego siebie” – mówi Alina Wierzchowska, dyrektorka OPDiR w Górze Włodowskiej.

W ramach projektu podopieczni OPDiR wzięli udział również w kursie komputerowym, dwóch wyjazdowych treningach psychologicznych, treningu zastępowania agresji oraz doradztwie zawodowym. – „Udział w projekcie to szansa i wyzwanie dla uczestników. To, co najpierw wydawało się być niemożliwe, stało się przyczyną radości, dumy i samorealizacji.  Odkrywanie przez dzieci nowych możliwości i talentów pozwoliło im uwierzyć w siebie, nauczyło stawiać sobie nowe cele i sięgać do marzeń. Udział w projekcie to także okazja do promowania placówki, która jest dla jej wychowanków »domem« – aktualnie dzieci  przygotowują się wraz z prowadzącymi zajęcia do występu na zawierciańskiej majówce” – dodaje dyrektorka placówki.

Projekt „W górę po sukces” realizowany jest od 1 lipca 2011 r. i potrwa do 30 czerwca 2012 r. Na ostatnie dwa miesiące trwania projektu planowane jest spotkanie podsumowujące realizację działań oraz wydanie broszury dokumentującej przebieg zajęć.

Katarzyna Bieńkowska

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720