Aktualności
Strona główna / Aktualności / Trud nagrodzony
Trud nagrodzony
data dodania: 2010-05-04 11:25:58
Mało kto wie, jak wygląda praca kościelnego chóru. Najczęściej podziwiamy tylko efekty końcowe w postaci pieśni słyszanych podczas nabożeństw. Myli się jednak ten, kto sądzi, że chór stanowi kilka starszych pań, zabijających czas wspólnym amatorskim muzykowaniem.
Najlepiej świadczy o tym wspaniałe dokonanie zespołu „Petrus” i chóru parafialnego, działających przy parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu. Zdobyli oni odpowiednio wyróżnienie oraz III miejsce podczas VI Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej Koziegłówki – Lgota Górna ‘2010. Ten sukces to nie przypadek. Zespoły bowiem już od wielu lat ciężko pracują pod kierownictwem Dariusza Czaja, organisty w zawierciańskiej Bazylice.
Chór parafialny – muzyczna wizytówka Bazyliki – nawiązuje swoją działalnością do wieloletniej tradycji, zapoczątkowanej przed ponad stuleciem przez Towarzystwo Śpiewacze „Lira” pod kierunkiem Kazimierza Czapli, a kontynuowanej z powodzeniem przez kolejnych organistów.
Obecnie chór parafialny liczy 21 członków. Oto oni: soprany – Zofia Wójcik, Barbara Nowak, Jolanta Dudek, Danuta Grabowska, Janina Rybicka, Anna Migdał, Agnieszka Wilmowska, Martyna Błaskiewicz, Paulina Kita; alty – Jadwiga Morawiec, Gabriela Semper, Bożena Bacior, Teresa Domagała, Bożena Toloch, Agnieszka Rosa, Iwona Goluch; tenory – Damazy Jaros, Rafał Rosa, Marcin Pelon; basy – Tadeusz Cholewka i Henryk Bacior.
– „Próby odbywają się dwa, trzy raz w tygodniu. Przed samym występem trenujemy przez dziewięć godzin tygodniowo” – mówi Martyna Błaskiewicz, śpiewająca od ósmego roku życia członkini chóru parafialnego. Zapytana o występ w Koziegłowach, wspomina: „Na przesłuchanie pojechaliśmy w czwartek 25 marca ok. godziny 17 wraz z zespołem »Petrus«. Po obowiązkowej rejestracji oraz smacznym poczęstunku, rozpoczęła się nasza rozśpiewka i próba przed występem”.
Chór zaprezentował, zgodnie z regulaminem Przeglądu, dwie pieśni zróżnicowane pod względem stylistyki. Były to średniowieczny „Żołtarz Jezusow” bł. Ładysława z Gielniowa oraz „Miserere mei Deus” włoskiego barokowego kompozytora Antonio Lottiego.
Konkurentami naszych reprezentantów w kategorii chórów powyżej 16. roku życia było dziesięć zespołów. Po wysłuchaniu występu wszystkich wykonawców, jury podjęło decyzję i uhonorowało zawierciański chór III miejscem. Zajęcie punktowanego miejsca oznaczało zakwalifikowanie się zawierciańskich śpiewaków do występu na koncercie finałowym, który odbył się 27 marca.
Decyzją komisji, chór parafialny z zawierciańskiej Bazyliki otwierał Koncert Galowy, wykonując tym razem tylko pieśń „Miserere mei Deus”. Słuchacze licznie zgromadzeni w Sanktuarium nagrodzili występ gromkimi brawami.
Nie można też zapominać o młodszych śpiewakach z zespołu „Petrus”, którzy wystąpili w składzie: Karina Lipa, Małgorzata Lipa, Paulina Kita, Angelika Łabuda, Aleksandra Kuźniak, Magdalena Czech, Katarzyna Czekala, Katarzyna Porc, Katarzyna Neszczyńska, Agnieszka Stawiarska, Natalia Kazior, Pamela Raczkowska, Klaudia Iskierka, Dominika Fijałkowska, Adam Czaj. Zaśpiewali „Zawitaj Ukrzyżowany” oraz „Stoją trzy Krzyże”, do której to pieśni napisał melodię Chorału J. S. Bach. Za swój talent zostali nagrodzeni wyróżnieniem.
– „W nasz występ włożyliśmy dużo pracy. Ćwiczyliśmy przez ponad dwa miesiące. Nie było oczywiście łatwo, bo oprócz nas wystąpiło wiele innych dobrych zespołów” – mówią Karina i Małgorzata Lipa, chórzystki „Petrusa”.
Dyrygent obu zespołów jest bardzo zadowolony z dokonań swoich podopiecznych, choć, jak wspomina, nie jest to pierwszy sukces. Oba chóry występowały już nie tylko na Mszach i innych nabożeństwach, ale np. w latach 2004-2006 „Petrus” brał udział w konkursie kolędowym „Stajenka” w Filharmonii Częstochowskiej i w wielu innych pomniejszych konkursach i przeglądach w regionie.
Laureatom serdecznie gratulujemy i wierzymy, że talentu i zapału zawierciańskim chórom wystarczy, by kiedyś okryć się sławą pierwszych spośród wielu, czego z serca życzymy.