Aktualności
Strona główna / Aktualności / Tworzyli wizje rozwoju Zawiercia
Tworzyli wizje rozwoju Zawiercia
data dodania: 2011-05-17 13:58:24
16 maja odbyły się pierwsze warsztaty strategiczne, związane z opracowaniem Strategii Rozwoju Miasta Zawiercie. W spotkaniu grupy tematycznej „Społeczeństwo – rozwój społeczeństwa obywatelskiego” wzięło udział kilkunastu przedstawicieli zawierciańskich instytucji.
Spotkanie prowadził ekspert firmy Otawa – wykonawcy strategii. Na początku spotkania przedstawiono dane wskaźnikowe aktualnej sytuacji gminy oraz perspektyw rozwoju do 2020 r.
Z przedstawionych tabel wynika, że sytuacja w najbardziej znaczącej dziedzinie – bezrobocia – pogarsza się z roku na rok. Wskazuje to trend ciągłego zwiększenia wielkości wskaźnika bezrobocia w Zawierciu w stosunku do średniej wojewódzkiej. Ekspert wskazał też jednak na pozytywy: duży udział dochodów własnych w strukturze budżetu gminy i wysokie nakłady inwestycyjne gminy.
Po krótkim wprowadzeniu odbyła się dyskusja, która miała wskazać mocne i słabe strony Zawiercia. Wśród wielu wypowiedzi, jak podczas podobnych spotkań z zewnętrznymi ewaluatorami, dominujące były superlatywy odnośnie do pracy miejskich służb publicznych. Nie o osobiste odczucia chodziło jednak prowadzącemu, lecz o twarde dane. Pozytywnymi przykładami mógł się pochwalić komendant policji, który wskazał, że wszystkie wskaźniki przestępczości na terenie powiatu są mniejsze niż średnia wojewódzka. Podobnie przedstawiciele wydziału edukacji podkreślali wysokie wyniki egzaminów po szkole podstawowej i gimnazjum zawierciańskich dzieci na tle ich rówieśników z województwa.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Jan Gwizd i Krystyna Stankiewicz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zawierciu oraz Paweł Abucki z Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu. Swoim głosem wspierali oni budowanie analizy mocnych i słabych stron społeczeństwa zawierciańskiego.
Zaproszenie przedstawicieli społecznych do konstruowania strategii to dobry pomysł. Umożliwienie udziału w spotkaniu liderom inicjatyw społecznym to wielki pozytyw. Mamy jednak nadzieję, że organizatorzy procesu tworzenia strategii w procesie nie zapomną o opiniach zwykłych obywatelach miasta – bo to oni tworzą tkankę społeczną. Z ich perspektywy opinia nt. jakości życia w mieście prawdopodobnie będzie zupełnie inna niż osób zgromadzonych na sali.