Aktualności
Strona główna / Aktualności / VI Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego
VI Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego
data dodania: 2013-08-05 11:56:04
Na Zamku Królewskim w Olsztynie pod Częstochową odbędzie się 11 sierpnia VI Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego.
Tradycyjnie rozpocznie się on paradą rycerską z zamku olsztyńskiego do kościoła parafialnego. W kolejnych godzinach – już na błoniach zamkowych – konkurować w zawodach i turniejach będą ze sobą bractwa rycerskie z Polski, Czech i Słowacji.
Atrakcją dla publiczności będzie z pewnością pokaz sokolników a także pokaz umiejętności kaskaderów konnych, którzy zaprezentują m.in. dżygitówkę, wleczenie za końmi, atak na saracena, starcie turniejowe na kopie w szrankach, upadki z koni i z końmi. W finale imprezy, około godziny 19, rozpocznie się rekonstrukcja historyczna – szturm zamkowych murów.
Opiekunem merytorycznym Turnieju oraz współorganizatorem części historycznej jest Muzeum Pałac w Wilanowie, które zaprezentuje m.in. takie atrakcje historyczne jak „Latająca drukarnia królewska” – reprinty pism ulotnych z epoki, uniwersałów, Konstytucji 3 maja, relacje wojenne „Pogrom tatarski 1624 A.D.” – możliwość własnoręcznego druku, „Mennica królewska” – wybijanie 4 typów monet z XVII w. (szeląg gdański, szóstak, trojak i złoty polski czerwony, „Polonia militaria” – stoliczek rekonstrukcyjny – prezentacja uzbrojenia staropolskiego , „Królewska kuźnia wojenna” – wyrób artykułów żelaznych „na gorąco” – noże, kule, podkowy, krzesiwa, łyżki widelce – rekonstrukcja kuźni wojskowej z XVII w.
Podczas turnieju będzie miała miejsce premiera książki „Templariusze” oraz spotkanie z jej autorem Romanem Bolczykiem.
Dzieci oraz młodzież dowiedzą się wiele o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego w punkcie informacyjnym Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego – akcji towarzyszyć będą zabawy i konkursy.
Dodatkową atrakcją jest fakt, że w całości bezpłatne są wszystkie zabawy i animacje przygotowane dla dzieci, typu „wioska rycerska”, czerpanie papieru, pieczenie podpłomyków, wyrabianie masła, przedstawienie kukiełkowe o historii Kaspra Karlińskiego, poszukiwania skarbu, animacje, konkursy oraz place zabaw, bezpłatny jest także wstęp dla dzieci do lat 10, a osoby dorosłe za wstęp zapłacą 10 zł.