wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / W gimnazjum o samorządzie

W gimnazjum o samorządzie

data dodania: 2012-04-04 12:37:29

2 kwietnia dwoje uczniów Gimnazjum nr 1 w Zawierciu, Agnieszka Serwicka i Emil Trepka, z pomocą nauczycieli, zorganizowało debatę plenarną „Samorząd szkolny – szkoła demokracji?”.

Debata odbyła się w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. „Szkoła demokracji”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, adiunkt w Katedrze Polityki Rynkowej i Zarządzania Marketingowego – dr Grażyna Koniorczyk, członkini Rady Rodziców w Gimnazjum nr 1 – K. Jaworska, dyrektor szkoły, M. Pucek – wicedyrektor szkoły, A. Widawska – członek Rady Rodziców SP nr 6, A. Pietruszka – nauczyciel WOS-u, J. Pacia – nauczyciel biologii i opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Magdalena Szczechla, uczennica klasy IIIA – przedstawicielka społeczności uczniowskiej. Na widowni zasiedli przedstawiciele wszystkich klas gimnazjum. Byli oni nie tylko publicznością, ale aktywnie włączali się do dyskusji. Dotyczyła ona samorządu uczniowskiego jako jednego z organów szkoły – potrzebnego w szkole czy też nie.

W pierwszej części spotkania prowadzący przedstawili krótko jego cel i tegoroczne działania samorządu w gimnazjum. Następnie zaproszeni goście przedstawili wspomnienia związane z działalnością samorządów uczniowskich w latach, gdy sami byli uczniami. Potem porównano współczesny obraz szkolnej samorządności z tym, co było kiedyś. Teraźniejszość wypadła korzystniej. Młodzież ma większy i realny wpływ na wiele obszarów życia szkoły. Dzięki doświadczeniom zaproszonych gości uczestnicy debaty mogli poznać nowe możliwości współpracy między samorządem uczniowskim i Radą Rodziców. Ciekawe i ważne były też informacje o samorządności studenckiej, przedstawione przez dr Grażynę Koniorczyk.

W ostatniej części spotkania odbyło się głosowanie mające na celu odpowiedź na pytanie „Czy samorząd szkolny jest potrzebny?”. Jednogłośnie uznano, że jest to bardzo istotny organ szkolny i trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie społeczności szkolnej bez niego. Następnie do dyskusji włączyła się obserwująca debatę młodzież. Pozytywnie podsumowali oni pracę rady uczniowskiej, a także zgłosili pomysły na usprawnienie życia szkoły oraz funkcjonowanie samorządu, które Rada Samorządu Uczniowskiego weźmie pod uwagę podczas kolejnego spotkania. Propozycje te dotyczyły m.in. usprawnienia przepływu informacji na linii Rada Samorządu Uczniowskiego – Rada Rodziców – społeczność uczniowska. Zaproponowano także wprowadzenie kilku zmian mających na celu polepszenie funkcjonowania uczniów w placówce szkolnej. Propozycje te świadczą o tym, iż młodzież ma świadomość aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły i rozumie potrzebę dobrego kontaktu między poszczególnymi organami. 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720