Aktualności
Strona główna / Aktualności / W Klubie kulturalnie
W Klubie kulturalnie
data dodania: 2012-01-18 08:33:57
12 stycznia na długo zapadnie w pamięci uczestników spotkania Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej. Temat styczniowego spotkania – „Poręba w roku jubileuszu 1000-lecia Państwa Polskiego” – był myślą przewodnią po prezentacji pereł kultury miasta Poręba.
Jak zawsze Zdzisław Kluźniak przygotował dla zgromadzonej publiczności wiele ciekawostek historycznych. Oprócz tradycyjnej dyskusji i wymiany poglądów, został zaprezentowany film o Porębie z 1966 roku. Wspaniałą niespodzianką była możliwość rozmowy z autorem filmu za pomocą komunikatora internetowego. Nawiązane połączenie z Panem Stanisławem Przystalskim „odkurzyło” wspomnienia, pozwoliło dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tworzenia filmu.
Kolejną atrakcją była prezentacja utworów zespołu muzycznego „Porum” z niezapomnianym hitem „Metalowcy”. Zespół, którego twórcą był Lucjan Jurczyk, był w latach siedemdziesiątych wizytówką artystyczną Poręby. Na swoim koncie miał nie tylko wyróżnienia i nagrody festiwalowe, ale także udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych.
– Staram się aby każde spotkanie nie było nudną dyskusją i przeglądaniem starych zdjęć czy dokumentów. Lubię zaskakiwać i prowokować tematem, aby zachęcić mieszkańców do przybycia na kolejne spotkania klubowe. Cieszę się, że z każdym spotkaniem przybywa nas coraz więcej. Widać, że historia lokalna nie jest obojętna mieszkańcom miasta. Spotkania okraszone są pokazami multimedialnymi oraz licznymi ciekawostkami, które nie zostały zapisane na kartach żadnych publikacji. Sprawia to, że mieszkańcy mogą poszerzyć swoją wiedzę, a czasem odnaleźć przodków, osoby z rodziny czy znajomych – mówi Zdzisław Kluźniak.
Warto pielęgnować, zachowywać i promować historię naszego miasta. Klub Pasjonatów Historii Lokalnej to nowa inicjatywa MOK w Porębie, która jak widać świetnie się rozwija. Swobodne posługiwanie się historią lokalną oraz poczucie humoru Zdzisława Kluźniaka sprawiają, że spotkania są porządną lekcją historii lokalnej oraz niezapomnianym wydarzeniem.
Karol Hadrych