Aktualności
Strona główna / Aktualności / Święto turystyki w Zawierciu
Święto turystyki w Zawierciu
data dodania: 2010-09-29 09:23:24
W Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Spotkanie rozpoczęła konferencja naukowa o tematyce związanej z przyszłością turystyki oraz wyzwaniami, jakie stawia jej obecny czas. Następnie wręczono wyróżnienia dla osób szczególnie zaangażowanych w tej branży.
Część konferencyjna obfitowała w prezentację ciekawych wniosków. Dr Diana Dryglas wskazała na znaczenie procesów adaptacyjnych dla kształtowania produktu turystycznego o coraz wyższej jakości. Badania wykazały, iż województwo śląskie ma duży potencjał rozwoju. Okazuje się, że turyści oczekują przede wszystkim powstawania na jego obszarze parków wodnych oraz basenów geotermalnych. Wskazany jest rozwój sektora informacyjnego poprzez powstawanie nowych stron internetowych oraz podnoszenie jakości obsługi turystów, na przykład poprzez szersze wykorzystanie kart stałego klienta. Istotne jest również działanie w sieci – współpraca między władzami samorządowymi a organizacjami non-profit, ale także wśród firm istniejących na rynku turystycznym.
Prof. dr hab. Andrzej Jankowski podkreślił znaczenie kwalifikacji kadr w branży turystycznej. Omówił on związane z zagadnieniem kierunki studiów. Podkreślił potrzebę powstania trzech nowych ścieżek kształcenia w najbliższym czasie. Są to: innowacje produktowe w turystyce, innowacje w hotelarstwie oraz innowacje w uzdrowiskach i branży turystycznej. Wskazał na potrzebę stałego rozwoju poprzez szkolenia, zwłaszcza w tematyce związanej z marketingiem oraz obsługą klienta. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku pierwszego kontaktu z osobą zainteresowaną usługą turystyczną. Dr Tadeusz Burzyński postawił tezę, iż inna nazwa turystyki to współpraca. Wskazywał na potrzebę poszerzania propozycji usługowej związanej ze spędzaniem wolnego czasu w małych miejscowościach. Przyszłością turystyki ma być według niego w najbliższym czasie zarządzanie sieciowe. Ostatni prelegent w tej części, dr Adam Hajduga, omówił zagadnienie kreowania wizerunku przez województwo śląskie. Okazuje się, że województwo ma swój profil na popularnym portalu społecznościowym Facebook. Organizuje też przy pomocy finansowej z Unii Europejskiej akcje promocyjne regionu, takie jak: „Industriada” – Święto Zabytków Techniki, "Pasjonauci" czy też kampania w Zagłębiu Ruhry „Guck Mal! Schlesien” („Spójrz na Śląskie”), w ramach której gościem była kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Dr Hajduga ukazywał w ramach prezentacji zdjęcia z eventów w różnych częściach Polski oraz przedstawił dane o promocji medialnej, odbywającej się także w ramach direct mailing – listów dedykowanych do liderów otoczenia.
Po zakończeniu części konferencyjnej miały miejsce przemówienia. Głos zabrali m.in.: wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski oraz prezydent Zawiercia Mirosław Mazur. Zostały wręczone Dyplomy Marszałka dla osób o szczególnym wkładzie w rozwój turystyki w roku 2010. Chwilą ciszy uczczono ofiary wypadku autokaru pod Berlinem. Po zakończeniu obrad w MOK „Centrum” uczestnicy udali się na zwiedzanie Huty Szkła „Zawiercie”. Zakład ten w czerwcu został włączony w wojewódzkie obchody „Industriady”, a teraz pretenduje do znalezienia się na Szlaku Zabytków Techniki.