Aktualności
Strona główna / Aktualności / Światowy Dzień Krwiodawcy w Zawierciu
Światowy Dzień Krwiodawcy w Zawierciu
data dodania: 2011-06-16 11:21:23
14 czerwca z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy w Klubie „Relaks” Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” odbyło się spotkanie działaczy Polskiego Czerwonego Krzyża z Zawiercia z Zasłużonymi Honorowymi Dawcami Krwi.
Podczas spotkania wręczono najwyższe odznaczenia Polskiego Czerwonego Krzyża, przyznane przez Kapitułę Odznaki Honorowej PCK. Odznaczenie otrzymała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zawiercie” w Zawierciu, która jako jedyna od 10 lat wspiera finansowo promocje krwiodawstwa w powiecie zawierciańskim.
„Odznaki Honorowe Polskiego Czerwonego Krzyża” otrzymali główni organizatorzy honorowego krwiodawstwa w naszym powiecie: Ryszard Mach – Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Zawierciu, Tadeusz Rataj, Włodzimierz Nowacki, Lesław Romanek, Stanisław Żmuda – Prezes Klubu Honorowych Krwiodawców PCK w Zawierciu.
Natomiast odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi otrzymało 23 krwiodawców:
Po oddaniu 18 litrów krwi – Marcin Mędrecki, Jan Skrzypek, Walenty Urbańczyk.
Po oddaniu 12 litrów krwi – Paweł Cholewka, Andrzej Janeczek, Szczepan Szlęk, Marek Jankiewicz, Józef Dachowski.
Po oddaniu 10 litrów krwi – Małgorzata Jarzyńska, Beata Jarzyńska.
Po oddaniu 6 litrów krwi – Jerzy Kijas, Krzysztof Pisara, Marian Wasik, Adam Czurak, Mirosław Ponikły, Tomasz Cuber, Leszek Drozdowicz, Waldemar Zalewski.
Po oddaniu 5 litrów krwi – Dorota Ociepka, Zuzanna Borowiec, Monika Wawrzyńczak, Zofia August, Marta Krzykawska.
Natomiast Paulina Lipczyk otrzymała dyplom za pomoc w organizowaniu honorowego krwiodawstwa.
Data obchodów Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh.