środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wspinaczkowa alternatywa

Wspinaczkowa alternatywa

data dodania: 2013-07-05 12:16:09

1 czerwca ruszył projekt „Wspinaczkowa alternatywa”, w którym udział wezmą podopieczni Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej. Autorem Inicjatywy, która ma im pomóc wejść w dorosłe życie, jest Klub Sportów Ekstremalnych „Jura” w Zawierciu.

Projekt realizowany jest przez Klub Sportów Ekstremalnych „Jura” w Zawierciu, a dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu  jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wychowanków OPDiR w Górze Włodowskiej.

Projekt skierowany jest do grupy dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Na przełomie lipca i sierpnia zorganizowany zostanie obóz w Kiełkowicach. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w kursie wspinaczki skalnej, prowadzonym przez fachowych instruktorów. Odbędą się także zajęcia psychologiczne. Działania przewidziane w projekcie są wynikiem doświadczeń Klubu w tej dziedzinie. Organizacja od kilku lat organizuje zajęcia wspinaczkowo-profilaktyczne dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych.

– „Chcieliśmy stworzyć projekt ciekawy, który połączy naukę i integrację w atrakcyjną formę zajęć. Taką formą zajęć są obozy, gdzie dzieci i młodzież wspólnie zmagają się z postawionymi przed nimi zadaniami” – mówi koordynator projektu i prezes KSE „Jura”, Anna Mizera.

Organizacja obozów profilaktyczno-wspinaczkowych jest doskonałą metodą wspierania dzieci i młodzieży z problemami emocjonalno-psychologicznymi. W trakcie dwóch obozów wspinaczkowych, wychowankowie nauczą się pracy w grupie, rozwiną swoją świadomość emocjonalną oraz poprawią aktywność fizyczną.
Ponadto zajęcia profilaktyczno-psychologiczne mają za zadanie rozładowanie nagromadzonych emocji poprzez naukę współpracy i poprawę jakości interakcji społecznych, podniesienie poczucia własnej wartości, zwiększenie motywacji do wytyczania celów i ich realizacji, zwiększenie poczucia sprawczości i zaradności życiowej oraz szukania alternatywy wobec takich negatywnych postaw, jak stosowanie przemocy oraz zażywanie alkoholu i narkotyków.

Uzupełnienie zajęć psychologicznych wspinaczkowymi stanowi unikalną sposobność wykorzystania ruchu na świeżym powietrzu dla celów zmiany osobistej wychowanków. Zalety wspinaczki idealnie komponują się z celami wsparcia dzieci pochodzących z zaniedbanych środowisk.
 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720