poniedziałek, 23 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Wypalanie traw jest karalne!

Wypalanie traw jest karalne!

data dodania: 2011-03-30 08:35:21

fot. flickr.com

Każdej wiosny powraca temat wypalania traw. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia naszego otoczenia. Wbrew pozorom, podkładanie ognia na łąkach i polach nie daje żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla człowieka i środowiska w którym żyje.

Co roku, z powodu tego zakazanego przez prawo procederu giną ludzie, którzy przestraszeni rozmiarami płomieni i tempem rozprzestrzeniania ognia doznają zawałów serca lub padają ofiarą termicznego udaru. Wypalanie traw – co może dziwić – przyczynia się także do powstawania nowotworów, chorób oczu, układu krążenia, czy też wzrostu natężenia dolegliwości alergicznych. Ich powodem jest wysoka, w skali całego kraju, emisja tlenku węgla do atmosfery. Tysiące pożarów wyrzucają dziesiątki ton niebezpiecznych związków chemicznych, które wszyscy wdychamy. Ścielający się na drogach dym utrudnia jazdę w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do śmiertelnych wypadków i kolizji.

Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu ich gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się zasiedlone gniazda, w których złożone są jaja lub bytują pisklęta. Dym uniemożliwia pszczołom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, a to powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną  przypadkowo znajdujące się w zasięgu pożaru zwierzęta domowe. Tracą one orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie trawią miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, saren.

Wypalanie traw przynosi ujemne skutki w rolnictwie. Wartość plonów obniża się na poziomie od pięciu do ośmiu procent. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed wypaleniem. Pożary powodowane niczym nieuzasadnionym „wzmocnieniem gleby” są głównym zagrożeniem dla lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat.

Działania związane z wypalaniem traw są prawnie zabronione. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w myśl przepisów Kodeksu Karnego, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720