Aktualności
Strona główna / Aktualności / XII Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich Maróz 2013
XII Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich Maróz 2013
data dodania: 2013-06-07 12:43:42
Od 23 do 25 maja br. ponad 400 osób z całej Polski przyjechało do Maróza w woj. warmińsko-mazurskim na spotkanie zajmujące się relacją: Ja Sąsiedztwo Społeczność i Samorząd. Jedną z nich była Marta Grzesica – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski.
Na spotkaniu skupiono się na przestrzeni pomiędzy samorządem a „poszczególnym” obywatelem. Głównym celem było pokazanie jak zaangażowanie mieszkańców – członków wspólnoty lokalnej w sprawy publiczne przyczynia się do poprawy jakości życia i sprawia, że dana wspólnota rozwija się lepiej.
Na mapie Polski wszyscy uczestnicy zaznaczyli szpilką miejsce, skąd przybyli. Stworzono w ten sposób mapę, która pokazała z jakich regionów Polski przybyli uczestnicy spotkania. – „W obszar województwa śląskiego wbito dwie szpilki, tzn. tylko dwie organizacje reprezentowały województwo śląskie. Jedną z nich było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chruszczobród i Chruszczobród Piaski” – mówi Marta Grzesica – prezes stowarzyszenia.
Zajmowano się zagadnieniami takimi jak rola radnych, komunikacja obywateli z władzami samorządowymi oraz rola organizacji społecznych w tej komunikacji, dostęp do informacji publicznej czy konstruktywny potencjał tkwiący w sytuacjach konfliktowych. Pokazano, jakie mechanizmy zawarte w obowiązującym prawie mogą wykorzystać obywatele, by uczynić swój głos słyszalnym, aby mieć wpływ na decyzje lokalnych władz.
Przebieg spotkania polegał na udziale w wykładach i warsztatach, na które wcześniej deklarowano swój udział. Był również czas do wspólnej dyskusji, wymiany doświadczeń i pomysłów. Na Jarmarku Inicjatyw Wiejskich były prezentowane różne formy przedsiębiorczości, rzemiosła i usług. Tradycyjnie wykonano wspólną fotografię uczestników spotkania.
Nie zabrakło zabawy integracyjnej – „Kabarety”.Uczestnicy podzieleni na 16 grup z pomocą wolontariuszy wręczających instrukcje mieli 40 minut na przygotowanie 3-minutowego kabaretu na temat: „Dieta polska” z zaangażowaniem wszystkich członków grupy. Prezentowanym wieczorem na scenie kabaretom towarzyszyły śmiech i dobra zabawa.
Organizatorzy spotkania to: Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”. Fundatorzy spotkania to: Fundacja Wspomagania Wsi oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Spotkanie objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pełne słowa uznania należą się organizatorom i fundatorom za bardzo dobrze przygotowane, zorganizowane oraz starannie przeprowadzone spotkanie dla tak dużej ilości osób. Więcej informacji na stronach www.fww.wp.pl, www.witrynawiejska.org.pl.