środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z historią regionu za pan brat

Z historią regionu za pan brat

data dodania: 2012-11-27 09:58:34

Wycieczki szlakiem miejsc pamięci na Jurze to kolejny etap realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej rządowego Programu na rzecz aktywności Społecznej Osób Starszych „Z Historią Za Pan Brat”. Pierwsza odbyła się w czwartek 22 listopada a jej uczestnikami byli członkowie zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Sekcji Historii, Oświaty i Ochrony Zabytków Towarzystwa.

Pierwszy etap wycieczki wiódł do Gminy Łazy. Tam uczestnicy odwiedzili mogiłę żołnierzy austriackich i niemieckich z okresu I Wojny Światowej usytuowaną na tzw. Koziej Górce w Łazach. Następnie na cmentarzu w Niegowonicach zatrzymali się przy mogile powstańców z 1863 roku poległych w bitwie pod Krzykawką, grobie Eugeniusza Łyczkowskiego – uczestnika Powstania Styczniowego oraz symbolicznej kwaterze żołnierzy austriackich poległych w czasie I Wojny Światowej.

Drugi etap wycieczki to już Gmina Ogrodzieniec. Tam uczestnicy odwiedzili Ryczów. Dwudziestego pierwszego lutego 1944 roku, podczas pacyfikacji, z rąk hitlerowskich oprawców zginęło dwunastu mieszkańców tej miejscowości. Zbrodnia dokonana na niewinnej, cywilnej ludności była odwetem okupanta za zbrojny opór stawiany przez żołnierzy Armii Krajowej z oddziału “Hardego”. O tej tragedii wyczerpująco opowiedział Maciej Świderski z Sekcji Historii, Oświaty i Ochrony Zabytków TMZZ i chyba ta wstrząsająca opowieść zrobiła na wszystkich największe wrażenie.

Kończący wycieczkę etap to wizyta w kompleksie pałacowym w Pilicy, gdzie znajdują się dwa miejsca pamięci. W pierwszym pod murami zamku od końca 1942 do wiosny 1944 roku pluton zmotoryzowanej żandarmerii – pod dowództwem lejtnanta von Kreske. Pluton ten pod murami rozstrzeliwał Polaków, Żydów i aresztowanych członków ruchu oporu.

Drugie, to usypany w 1920 roku kurhan powstańczy upamiętniający poległych w tym regionie uczestników zrywu powstańczego z 1863 roku.

Wycieczka to jednak nie tylko odwiedzenie miejsc pamięci. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z historią kolejnictwa w rejonie Łaz, fortyfikacji wojennych na Jurze, przebiegiem szlaków turystycznych, czy tras rowerowych. W Smoleniu odwiedzili Ośrodek Edukacyjno-Naukowy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Wycieczka osiągnęła swój cel edukacyjny co podkreślali jej uczestnicy. Była jednak też okazją do refleksji i zadumy. Najtrafniej jej założenia uchwycił wiceprezes TMZZ Jacek Panek: – „Często przechodzimy obok tych miejsc, nawet codziennie nie zdając sobie sprawy o ich istnieniu. A przecież są tak ważne dla historii, kultury, podtrzymania tradycji, a w konsekwencji dla nas samych”.

B.F

 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720