wtorek, 24 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Dora, Maryna

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Z Zawiercia do Izraela – i z powrotem

Z Zawiercia do Izraela – i z powrotem

data dodania: 2012-10-03 12:31:48

Mieszkanka Zawiercia przebywała jako wolontariuszka przez kilka miesięcy w Izraelu. Prezentujemy jej relację z tego wyjazdu.


Lipiec – Październik 2012, Binyamina, Izrael.

Pewnego pięknego słonecznego dnia Yonatan odwiedza kuzyna Eldara. W trakcie rozmowy pojawia się pytanie:

- Chcę coś namalować, czy możesz dać mi kartkę papieru?

- Wiesz, nie widzę nigdzie żadnego zeszytu, ale możemy zrobić kartkę dla ciebie.

- Jak?

- Pamiętasz, gdzie sortujemy odpady w domu?

- Tak, tak

- Chodźmy tam zatem i weźmy papier.

Yonatan i Eldar zebrali makulaturę, jaką mieli w domowym punkcie recyklingu, pocięli papier na paski i wrzucili do wiaderka z wodą. Po kilkunastu minutach papier zmiękł, chłopcy wyciągnęli go na płaską powierzchnię sitka w kształcie prostokąta. Rozprowadzili na nim rozmoknięty papier, tworząc cienką warstwę. Poczekali aż promienie słoneczne ją wysuszą i Yonatan otrzymał kartkę papieru, na której mógł malować.

To jedno z wielu zadań, które czekały na uczestników warsztatów organizowanych przez organizację The Solar Garden, promującą permakulturę, uczącą dzieci i dorosłych jak sortować odpady, wykorzystywać alternatywne źródła energii, traktować segregowane odpady jako coś, co można i trzeba ponownie przetworzyć. Innym zadaniem była budowa domów (bungalow) z bambusa, błota i zużytych butelek plastikowych (plastik wykorzystywany jako pokrycie dachowe). Uczestnicy mieli też możliwość naładować swój telefon komórkowy poprzez jazdę na rowerze i pracę dynama, mogli zobaczyć, co to znaczy być przyjaznym środowisku używając biodegradowalnych produktów (płyny, proszki, mydła). Dzięki nim wodę, której używamy w kuchni i łazience możemy wykorzystać do podlewania ogrodu.

Organizacja The Solar Garden działa w ramach ogólnoświatowego wolontariatu (WWOOF – World Wide Opportunities on Organic Farms) i skupia osoby, które poprzez zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi starają się w jak najmniejszy sposób ingerować w przyrodę, rozumieć procesy zachodzące na całym świecie związane z klimatem i promować tym samym proste życie i wzniosłe myślenie.

Do projektu zaangażowani byli wolontariusze z Azji, Europy, Afryki i obu Ameryk (w tym Bogumiła Nędza z Zawiercia), którzy pomagali organizować warsztaty, sami ucząc się przy tym zasad permakultury. Trzy miesiące w Izraelu były też wspaniałą możliwością podróżowania po całym kraju, rozsmakowania się w awokado i humusie, poznawania nowych osób, słuchania opowieści palestyńsko-izraelskich, doświadczenia niesamowitego uczucia unoszenia się na wodzie Morza Martwego, oglądania rafy koralowej i zobaczenia miejsc znanych wcześniej tylko z historii biblijnych.

Bogumiła Nędza

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720