środa, 25 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Aurelia, Kleofas

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zaczynali od wiader i bosaków

Zaczynali od wiader i bosaków

data dodania: 2013-08-20 12:22:39

Ochotnicza Straż Pożarna w Rudnikach obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny. Uroczystości rocznicowe odbyły się w ubiegłą sobotę na nowo wyremontowanym placu przed remizą.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rudnikach została powołana do życia 17 kwietnia 1923. Wnioskodawcą jej utworzenia był ówczesny sołtys Rudnik, Bartłomiej Molenda. Pierwszym prezesem został Tomasz Jaworski, natomiast naczelnikiem wybrano Józefa Muchę. Straż liczyła 23 mężczyzn. Na początek posiadano jedynie wiadra, bosaki i dwukołowe beczki na wodę zakupione za pieniądze zebrane wśród mieszkańców.

Pierwszy sztandar wykonany został przez komendanta Józefa Muchę w 1927 roku. Dwa lata później za pieniądze Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych zakupiono pierwszą sikawkę ręczną. Murowaną, niewielką remizę wybudowano za pieniądze gromadzkie oraz składki strażaków. Roboty budowlane wykonywali sami strażacy. W okresie poprzedzającym wybuch wojny formacja była już na tyle zorganizowana, że potrafiła skutecznie walczyć z pożarami oraz kreować życie kulturalne. W Rudnikach organizowano wtedy słynne zabawy, loterie i festyny z których część przeznaczano na rozwój straży ale także na Fundusz Obrony Narodowej.

Po wyzwoleniu strażacy prężnie rzucili się w wir pracy społecznej i kulturalnej. Wśród doświadczonych działaczy, którzy reaktywowali jednostkę po wojnie, wymienić należy Bolesława Bilnika, Piotra Rakowskiego, Władysława Ormana, Zygmunta Gębkę, Henryka Gębkę i Stefana Gębkę. Pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia udało się znacznie rozbudować remizę. Nadbudowano piętro oraz dostawiono klatkę schodową, garaż i kotłownię.

W 1975 roku zakupiono samochód strażacki Star 20, a w 1995 roku wóz bojowy typu GBA-STAR 244. Strażacy zawsze chętni do prac społecznych, aktywnie pracują przy budowie ośrodka zdrowia, cmentarza i kościoła parafialnego w Rudnikach. Oczywiście realizując swoje zadania statutowe gaszą pożary, szkolą się, ćwiczą i uczestniczą w zawodach.

Ostatnie lata to duży postęp i rozwój straży. Zmienia się nie tylko wyposażenie i umundurowanie, ale nade wszystko remiza i przyległy do niej plac. Do najważniejszych robót zaliczyć należy wymianę wszystkich okien, renowację syreny alarmowej, wymianę pokrycia dachu, modernizacja klatki schodowej, sali głównej oraz kuchni i toalet. Zakupiono też nowe stoły i krzesła.

Rok 2011 przyniósł duże zmiany w jednostce. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowy zarząd. Miejsce poprzedniego prezesa Adama Szmukiera – obecnego wójta gminy, zajął Grzegorz Maciążek. Jego zastępcą wybrano Edwarda Wolnego, funkcję Naczelnika pełni Rafał Piotrowski, a jego zastępcą jest Łukasz Maciążek. Sekretarzem jest Michał Zasłona, gospodarzem Stanisława Konieczna, natomiast skarbnikiem Alicja Marzec. W obecnej chwili OSP Rudniki liczy 10 druhen, 32 druhów czynnych i 2 druhów honorowych.

W roku 2012 społeczeństwo Rudnik i Skałki ufundowało nowy, trzeci z kolej sztandar. Za bardzo aktywną działalność i wzorową postawę jednostka została odznaczona najwyższym odznaczeniem w województwie: Złotą Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa Śląskiego”.

Mimo licznych sukcesów strażacy z Rudnik nie spoczywają na laurach i stale pracuje na swój wizerunek. W ubiegłym roku za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Perła Jury” złożyli wniosek o dofinansowanie na zagospodarowanie placu przed remizą, pozyskano również pieniądze z funduszu sołeckiego na remont wnętrza remizy.

– „Wszystkie te prace obecnie realizujemy i są na ukończeniu – mówi prezes Grzegorz Maciążek. – Zapraszam wszystkich mieszkańców do wyremontowanej remizy, jak również do korzystania z oddanego dziś społeczeństwu placu zabaw i strefy kulturalnej. Wyrażam przekonanie, że nasi poprzednicy, którzy 90 lat temu zakładali straż, jak również kolejne pokolenia strażaków, którzy odeszli już na wieczną wartę, są dumni z naszych dokonań. Myślę także, że nasze pokolenie strażaków nie zawiodło społeczeństwa i godnie wypełniamy swoją misje zgodnie z zawołaniem strażackim Bogu na Chwałę Ludziom na Ratunek”.

Sobotnia impreza miała niezwykle uroczysty charakter. Poprzedziła ją Msza Święta i przemarsz strażaków, orkiestry i pocztów sztandarowych ulicami Rudnik. Później odbył się festyn z licznymi atrakcjami. Najmłodsi obdarowani zostali słodyczami i balonikami ufundowanymi przez Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Posłanka na Sejm RP – Anna Nemś, wicewojewoda – Stanisław Dąbrowa i wicestarosta – Cezary Barczyk.
 

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720