piątek, 20 Wrzesień 2024,
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata

Aktualności

A A A

Strona główna / Aktualności / Zawiercie. Filmy historyczne przed Kolgiatą św. apostołów

Zawiercie. Filmy historyczne przed Kolgiatą św. apostołów

data dodania: 2009-05-25 15:55:29

To akcja Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej i Fundacji „Żołnierzy Wyklętych”, do której dołączył Urząd Miejski w Zawierciu. W poniedziałek, 25 maja, o godz. 20.30 zapraszamy do Kolegiaty p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła

25 maja 2009 r. w miastach w Polsce i za granicą odbędą się uroczystości w ramach projektu „Nazwijmy ich po imieniu”, której celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy  podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki, nigdy nie porzucili marzeń o wolności i nie wahali się zaryzykować życia, aby wystąpić przeciw nieludzkiemu systemowi.
W projekcie udział biorą m.in miasta:
Wrocław, Kraków, Szczecin, Londyn, Berlin, Wilno, Łódź, Zawiercie, Goerlitz, Warszawa, Piła.

Program uroczystości w Zawierciu:

20.30 – powitanie gości, wspomnienie o żołnierzach wyklętych ziemi zawierciańskiej - Michał Oleś,  Zdzisław Kluźniak,
21.00 - projekcja filmu dokumentalnego „Witold” w reż. Tadeusza Pawlickiego,
21.30 - minuta ciszy,
21.32 – projekcja filmu „Nazwijmy ich po imieniu”
Wszystkich tych, którzy jak bohaterski rotmistrz nigdy nie porzucili marzeń o wolności, pragniemy upamiętnić w ów szczególnie symboliczny dzień.
Inicjatywa „Nazwijmy ich po imieniu” stanowi urzeczywistnienie rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2 kwietnia br., mówiącej o bohaterach walki z totalitaryzmem. Fundacja „Żołnierzy Wyklętych” przygotowuje projekcję multimedialną na temat ludzi, którzy podobnie jak rotmistrz Pilecki, byli ofiarami totalitaryzmu. Tych, którzy wbrew otoczeniu, wbrew nakazom i wbrew komunistycznemu czy nazistowskiemu prawu nie wahali się zaryzykować  życia, aby wystąpić przeciw nieludzkiemu systemowi. Obok rtm. Pileckiego pokażemy sylwetki, Szmula Zygelbojma, który 12 maja 1943 r., w Londynie, popełnił samobójstwo w proteście przeciw obojętności aliantów wobec Holocaustu i  Niemca Wilma Hosenfelda, który pomagał Polakom i Żydom, zamordowanego przez Sowietów. Chcemy, aby Europa  dowiedziała się o bohaterach takich jak partyzant rumuński Thoma Arnautoiu, stracony w 1959 r., czy Juozas Luksa, który zginął w 1951 r., walcząc przeciwko okupacji sowieckiej i o tym, że Raoul Wallenberg, który uratował przed zagładą 30 tys. Żydów węgierskich, zginął w sowieckim Gułagu.

Sam projekt to przede wszystkim projekcja krótkiego filmu o zapomnianych bohaterach, walczących z brunatnym i czerwonym totalitaryzmem, jak również imprezy towarzyszące, organizowane przez każde miasto indywidualnie.
Będą to między in. okolicznościowe prelekcje, wystawy, koncerty i prezentacje filmu dokumentalnego "Witold", zrealizowanego przez Tadeusza Pawlickiego i dotyczącego rtm. Pileckiego.
Realizacja projektu winna rozpocząć się w każdym mieście o tej samej porze - o godz. 21.30 - godzinie rozstrzelania rotmistrza Pileckiego.

Wydawca:

Centrum Inicjatyw Lokalnych
42-400 Zawiercie, ul. Senatorska 14

Pomóż nam rozwijać serwis:
1%

Podaruj 1% podatku
KRS: 0000215720