Aktualności
Strona główna / Aktualności / Zawiercie. II Forum Organizacji Pozarządowych w Zawierciu
Zawiercie. II Forum Organizacji Pozarządowych w Zawierciu
data dodania: 2009-09-07 13:16:07
Ilość uczestników zorganizowanego w Starostwie (4 września) II Forum Organizacji Pozarządowych przeszła najśmielsze oczekiwania. Sala obrad Rady Powiatu z trudem pomieściła przybyłych gości, którym naprędce trzeba było dostawiać wypożyczone, skąd się da, krzesła. Dla słuchaczy wygłaszanego przez starostę Ryszarda Macha powitania przypuszczalnie najcenniejsza była zapowiedź dwukrotnego wzrostu w przyszłorocznym budżecie powiatu środków na wspieranie działalności organizacji pozarządowych.
Siłą spotkania byli znakomici prelegenci. Niegdysiejszy sekretarz Częstochowy, reprezentant województwa śląskiego w Brukseli, wybitny znawca zagadnień europejskich Paweł Klimek mówił o korzyściach rozwijania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa zaangażowanego, potrafiącego samodzielnie organizować się dla osiągania wspólnych celów, często skuteczniejszego od państwowej administracji. - Dzisiejsze forum jest doskonałym przykładem tworzenia takiego społeczeństwa przez powiatową władzę - stwierdził Paweł Klimek. Wspomniał również o paradoksie wysokiego zaufania do Unii Europejskiej i niskiego zainteresowania jej inicjatywami (czego przykładem mała frekwencja w wyborach do Europarlamentu, znikomy udział obywateli i ich przedstawicielstw w społecznych konsultacjach, dotyczących ważnych unijnych projektów). Praktyczny walor dla organizacji pozarządowych miała ta część jego referatu, w której omówił stawiane przez Unię Europejską bariery dla ubiegających się o jej fundusze.
Kierownik Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Częstochowie, Józef Wojtas przedstawił aktualne konkursy na dofinansowywane przez Brukselę przedsięwzięcia, zaś koordynator współpracy Starostwa z organizacjami pozarządowymi, Aleksandra Gajek-Jasińska podsumowała dotychczasowe efekty pilotowanej przez siebie sfery aktywności Powiatu.
Forum dostarczyło uczestnikom przydatnej wiedzy, ale też otworzyło kolejny etap wzajemnych relacji (starostwa i społecznych podmiotów). Za taki można niewątpliwie uznać powołanie (w drodze wyborów) sześcioosobowego Zespołu Konsultacyjnego, który pomagać będzie w formułowania priorytetów, kierunków i form współdziałania.