Aktualności
Strona główna / Aktualności / Zawiercie. Podsumowanie roku akademickiego na Uniwersytecie III Wieku.
Zawiercie. Podsumowanie roku akademickiego na Uniwersytecie III Wieku.
data dodania: 2009-06-02 22:34:39
Dobiega końca rok akademicki na Zawierciańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dziś absolutnie wiadomo, że utworzenie uniwersytetu było wspaniałym pomysłem. Po dwóch latach działalności wielu słuchaczy nie wyobraża sobie tygodnia bez gimnastyki mózgu, gimnastyki ciała, zawsze ciekawego wykładu, ale przede wszystkim bez spotkań wspaniałego grona ludzi. Wiemy już teraz doskonale, jak spędzać mądrze i radośnie wolny czas.
W pierwszym roku działalności stowarzyszenie liczyło 150 członków, a obecnie jest nas już 330. Celem naszych działań jest zachęcenie osób starszych do kształcenia ustawicznego, pogłębiania ich wiedzy i rozwijania zainteresowań, atrakcyjne wypełnianie wolnego czasu. Uniwersytet dysponuje bogatą oferta programową dostosowaną do zainteresowań swoich słuchaczy, tak aby każdy z nich znalazł dla siebie coś ciekawego.
W roku akademickim 2008/2009 odbyło się 17 wykładów. Tematyka wykładów była różnorodna – zdrowie, podróże, historia, filozofia, biologia, problemy społeczne, polityka, bezpieczeństwo na Jurze. Wykłady miały charakter otwarty, uczestniczyło w nich 750 osób.
Największym zainteresowaniem cieszyły się wykłady o zdrowiu. Należy zauważyć, że spośród uczestniczących w wykładach słuchaczy można wyodrębnić liczną grupę osób, które brały udział we wszystkich wykładach. Świadczy to o tym, że studenci ZUTW są chłonni wiedzy z różnych dziedzin. W br. akademickim działało 17 sekcji, takich jak:
- języki obce (j. angielski i język niemiecki)
- kursy informatyki
- medycyna naturalna
- kulturalna
- kawiarenka literacka
- teatralna
- plastyczna
- chór
- turystyczna
- aerobik
- gimnastyka klasyczna
- gimnastyka rehabilitacyjna
- joga
- basen i siłownia
- integracyjno – taneczna
Sekcja literacka pod kierunkiem mgr Haliny Kuli-Żmudy kontynuowała swoje zajęcia w roku akademickim 2008/2009 ( trzy grypy II rok i jedna grupa I rok). Zapisanych i uczestniczących w zajęciach było 88 osób. Zajęcia odbywały się raz w miesiącu dla każdej grupy, w sumie odbyło się 36 spotkań. W br. tematyka spotkań była jednakowa dla wszystkich grup: jesień i miłość w poezji, poezja rosyjska, postać i twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz poezja Barbary Młynarskiej - Ahrens. Frekwencja na zajęciach była dobra, a najaktywniejsza to grupa II roku – „Alicja-Elżbieta”. Liderem grupy była pani Barbara Francik.
Wśród seniorów można zauważyć duże zainteresowanie nauką języka niemieckiego i angielskiego. Zajęcia prowadzone są na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Lektorzy z wyrozumiałością i cierpliwością przełamują bariery wyrażania myśli uczących się „cudzej mowy”. W kursach językowych uczestniczyło ogólnie 51 osób
Zajęcia odbywały się w MOK-u, w II LO im. H. Malczewskiej i w „Biedronce”. Lektorami byli mgr Maria Dziobowa, mgr Ewa Jędras, mgr Sylwia Janosz i mgr Alicja Hoppe.
Nad prawidłowym prowadzeniem zajęć czuwają liderzy sekcji Panie Elżbieta Latos i Halina Olender.
Także i w tym roku akademickim istniała możliwość zorganizowania kursów komputerowych. W sumie kurs komputerowy ukończyło 45 osób. Dwie grupy zerowe i jedna kontynuująca. Zajęcia odbywały się w sali komputerowej Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Każdy kursant miał do dyspozycji komputer i profesjonalną opiekę prowadzącego mgr Jacka Kasperczyka.
Zainteresowanie kursem jest dowodem na to, że seniorzy wcale nie zamierzają pozostawać w tyle w dążeniu do poznawania nowej, skomplikowanej wiedzy komputerowej.
Nad grupami komputerowymi czuwała Pani Krystyna Stankiewicz.
Prężnie działa sekcja kulturalna, która umożliwia członkom wyjazdy do operetki, filharmonii czy wyjście do kina. Sekcją kieruje pani Halina Milewska. W koncertach, spektaklach i innych imprezach kulturalnych wzięły udział 202 osoby. Szczególnie utkwił w pamięci naszych słuchaczy Sylwestrowy Wieczór w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, uroczyste powitanie Nowego Roku w Miejskim ośrodku Kultury w Zawierciu oraz koncert Wiesława Ochmana. Sekcja kulturalna była także organizatorem 4-dniowej wycieczki nad Bug, której celem było poznanie kultury Polesia. Wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem i zorganizowano dwie grupy po 52 osoby.
Od kwietnia pod kierunkiem mgr Józefa Niedźwieckiego działa sekcja teatralna, licząca 10 osób. Skupia osoby pasjonujące się żywym słowem. Zespół przygotowuje spektakl „Dancing” Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Planuje się wystawienie go na rozpoczęcie roku akademickiego 2009/2010 . Do powstania sekcji przyczyniła się jej liderka pani Jadwiga Rauk.
Zajęcia plastyczne gromadzą ludzi, którzy lubią obcować ze sztuką, wyrażać swoje nastoje kolorem. chcą poznawać różne techniki plastyczne i miło spędzać czas w gronie podobnych sobie osób. „Plastyczki” pod kierunkiem mgr Grażyny Bieniasz realizują swoje artystyczne projekty w szkle. Grupa liczy 11 osób .Koordynatorem zajęć była Maria Grabowska. Panie Grażyna Bieniasz i Maria Grabowska opracowały wniosek na konkurs ogłoszony przez Prezydenta Miasta Zawiercie. Projekt został nagrodzony środkami finansowymi, które będą wykorzystane na zakup szkła, farb i innych artykułów w pierwszym semestrze roku akademickiego 2009/2010
Chór działający pod kierunkiem mgr Lidii Wilczyńskiej liczy 12 osób. Jest to chór żeński, trzygłosowy. Jedna z uczestniczek Pani Rozalia Januszewska ułożyła słowa do hymnu naszego uniwersytetu.
Już drugi rok słuchacze brali udział w zajęciach z medycyny naturalnej prowadzonych przez mgr Krystynę Męcik. Celem tych zajęć jest wzmacnianie i utrzymywanie kondycji fizycznej i psychicznej przez odpowiednie odżywianie, życie w harmonii z naturą, innymi ludźmi i samym sobą. W zajęciach uczestniczyło 70 osób, w dwóch grupach. Poza wykładami słuchaczki wyjeżdżały na plenerowe warsztaty do Domaniewic. W dwóch wyjazdach, jesiennym i wiosennym, wzięło udział 47 osób. Była to okazja do spotkania się z profesjonalistami z zakresu medycyny naturalnej. Warsztaty te cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a ich uczestnicy odczuwają ciągły niedosyt uzyskiwanych informacji i porad. Liderem sekcji była pani Grażyna Sikora.
Niezwykły talent organizacyjny wykazuje przewodniczący sekcji turystycznej. Wszystkie wyjazdy są profesjonalnie przygotowane i cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy naszego uniwersytetu. W kilkudniowych wyjazdach uczestniczyło 100 osób (Jastrzębia Góra, Szczawnica). Należy podkreślić, że Jan robi wszystko, aby koszty wyjazdów były dostosowane do możliwości finansowych słuchaczy. Dla tych, którzy nie lubią wyjeżdżać na długo są wycieczki jednodniowe. Uczestniczyło w nich 200 osób (Mirów- Bobolice, Wisła, Cieszyn – Tychy, Pszczyna – Żywiec). Pod koniec sierpnia planowana jest tygodniowa wycieczka do Mielna.
Bardzo popularne wśród słuchaczy są zajęcia gimnastyczne, które odbywały się w sali gimnastycznej i siłowni OSiR-u, sali gimnastycznej Gimnazjum nr 3 i na basenie. W sumie skorzystało z nich ponad 80 słuchaczy. Uczestnicy zajęć mają szansę pod fachowym okiem poćwiczyć, zabawić się i utrzymać bądź poprawić figurę. Podobnie jest na basenie. Na ćwiczenia ruchowe w wodzie jest sporo chętnych. Korzystanie z basenu i siłowni jest bezpłatne. W miesiącach zimowych nasi słuchacze mogli też bezpłatnie korzystać z lodowiska przy ulicy Wierzbowej. Liderami grup gimnastycznych są Panie Wirginia Rodzaj, Barbara Liman, Anna Kossak , Jadwiga Gwizd. Chcemy podziękować Dyrektorowi OSiR-u mgr Witoldowi Grimowi za życzliwy stosunek do słuchaczy ZUTW i umożliwienie korzystania z obiektów sportowych celem podniesienia naszej sprawności fizycznej.
Za przyzwoleniem słuchaczy w gościnnym klubie „Novum” Pani Jadwiga Rauk organizowała spotkania integracyjno-taneczne. Spotkania cieszyły się bardzo dużym powodzeniem i brała w nich udział coraz liczniejsza grupa studentów. Odbyło się 6 spotkań, na których uczestnicy bawili się przy muzyce rosyjskiej, hiszpańskiej, greckiej, biesiadnej i z lat 20-tych i 30-tych. Każdy wieczór był wspaniałą okazją do spotkania w gronie przyjaciół. Dobrą zabawę umilały wspólne śpiewy, konkursy strojów, występy zaproszonych gości. Wszystkie wydarzenia dokumentowane są w kronice prowadzonej przez Panie Barbarę Francik i Teresę Skwarczyńską, a zdjęcia wykonuje Pani Krystyna Stankiewicz .