Aktualności
Strona główna / Aktualności / Zawiercie. Samozatrudnienie nadzieją dla bezrobotnych
Zawiercie. Samozatrudnienie nadzieją dla bezrobotnych
data dodania: 2010-02-12 16:03:21
Samozatrudnienie nadzieją dla bezrobotnych! Powiat zawierciański należy do terenów najbardziej obciążonych problemem bezrobocia w całym województwie śląskim. Stopa bezrobocia z końcem minionego roku wynosiła tu aż 15,8%, podczas gdy w wojewodztwie 8.9%. Jak wynika z danych statystycznym, ostatnia dekada nie przyniosła na naszym terenie znaczących zmian w zakresie przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku. Jakie są zatem perspektywy zmiany tej drastycznej sytuacji? Czy cokolwiek jest w stanie przeciwdziałać masowej emigracji za chlebem młodych, wykształconych ludzi? A może w dobie światowego kryzysu gospodarczego mieszkańcy regionu skazani są na samotne borykanie się z trudnościami na lokalnym rynku pracy?
Wydaje się jednak, że na końcu tunelu zapaliło się przysłowiowe światełko”. Wszystko za sprawą Urzędu Miejskiego w Zawierciu, który postanowił wspomóc Powiatowy Urząd Pracy w zakresie pomocy osobom pozostającym bez zatrudniania, realizując projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej pt. Nasz cel – Twoja firma”. Jak podkreśla Robert Gorzelak Kierownik projektu głównym celem naszych działań, jest rozwój przedsiębiorczości w powiecie zawierciańskim, poprzez pomoc 60 osobom pozostającym bez zatrudnienia w założeniu działalności gospodarczej. Ten szczególnie ważny projekt adresowany jest przede wszystkim do osób poniżej 25 i tych po 45 roku życia. To właśnie one spotykają się z największymi trudnościami w znalezieniu zatrudnienia. Jednakże grupa docelowa naszych działań jest niezwykle szeroka, bo w rzeczywistości stanowią ją wszystkie osoby pozostające bez zatrudnienia mieszkające w powiecie zawierciańskim, które pragną nabyć wiedzę i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości oraz są gotowe do założenia własnej działalności gospodarczej.”
Sam zakres form pomocy wydaje się wyjątkowo atrakcyjny, ponieważ dla każdego uczestnika przewidziano rozbudowany plan działań szkoleniowo-doradczych. Jak wynika z oferty projektu, osoby biorące w nim udział mogą spodziewać się działań podzielonych na dwa etapy. Podczas trwania pierwszego z nich uczestnicy: • wezmą udział w doradztwie biznesowym, podczas którego zostanie stworzony indywidualny program szkoleniowy, dostosowany do potrzeb poszczególnych uczestników;
• odbędą 64 godzinny cykl szkoleniowy pt ABC przedsiębiorczości”, podczas którego nabędą wiedzę z zakresu zakładania, prowadzenia i zasad rozliczeń działalności gospodarczej, marketingu, analizy SWOT, public relations, a także źródeł finansowania i zagadnień prawnych;
• uzyskają pomoc w przygotowaniu szczegółowej koncepcji działalności gospodarczej, biznes planów oraz wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego.
Pierwszy etap ścieżki uczestnictwa zakończy się stworzeniem przez uczestników biznes planu, który zostanie przedstawiony do oceny przez Komisję Oceny Wniosków. Osoby, które zaliczą ścieżkę wsparcia szkoleniowo-doradczego i uzyskają najlepsze oceny KOW otrzymają wsparcie finansowe na założenie własnej działalności nawet do 40 tys. zł. i jej utrzymanie przez okres do 12 miesięcy! Uczestnictwo w etapie drugim jest uzależnione od pozytywnego zaliczenia etapu pierwszego.
To właśnie drugi etap stanowi kwintesencję projektu, ponieważ w okresie jego trwania uczestnicy rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej w wybranym wcześniej obszarze. Co więcej, osoby te wezmą udział w dodatkowym (ośmiogodzinnym) cyklu specjalistycznego
doradztwa oraz odbędą szkolenia dla firm z zakresu: podpisu elektronicznego, zarządzania czasem oraz techniki komunikacji biznesowej i prowadzenia negocjacji. Zdaniem Wojciecha Gamrota Asystenta Kierownika: projekt ma realną szansę poprawy sytuacji bezrobotnych w powiecie, nie tylko z uwagi na kompleksowość działań w nim proponowanych, ale także na zakres terytorialny, jaki obejmuje. Przecież w projekcie mogą brać udział zarówno mieszkańcy Zawiercia, ale także gminy Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Łazy, Kroczyce, Irządze, Włodowice, Irządze, Szczekociny oraz Żarnowiec. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.” Osoby zainteresowane uczestnictwem biura projektu mieszczącego się w Zawierciu na ul. Krzywej 3 w sali 101. Wszystkie informacje dostępne także na stronie internetowej (www.naszceltwojafirma.eu), telefonicznie (tel. 032 67 234 38) lub drogą elektroniczną (email:projekt@um.pl).
Artykuł archiwalny rozmowa Patryk Szczygieł że samozartudnienie nadzieją dla bezrobotnych.
Zawiecianin Nr 1 (3) wiosna 2020.