Aktualności
Strona główna / Aktualności / Zbudujmy razem hospicjum
Zbudujmy razem hospicjum
data dodania: 2010-04-16 12:30:20
1 + 1 = 2
1 + 1 + 1 = 3
1 + 1 + 1 + 1 = 4
...
Można by tak bez końca, bo to takie proste.
B.L.: I choć matematyka nie jest moją mocną stroną, dobrze wiem, że nawet tak prostej zasady nie umiemy zastosować na co dzień.
Każdego dnia podejmujemy decyzję: Ja nie będę tego robił/robiła, skoro inni też tak nie robią. Albo zastanawiamy się: Czemu mam to zrobić? Po czym stwierdzamy: Jedna osoba świata nie zbawi.A może stosując powyższą, jakże prostą zasadę, liczba tych, którzy (rzekomo) nic nie robią, wzrośnie do 22 bo tylu jest obecnie ochotników zawierciańskiego hospicjum, którzy pragną nieść pomoc potrzebującym.
E.B.:„Pomysł utworzenia Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej i Hospicjum Domowego zrodził się w sercu dyrektora Hospicjum
B.L.:Bogusławy Lasoty. Pani Lasota dostrzegła potrzebę ludzi umierających i ich rodzin. Dostrzegła, że ogromnie potrzebują oni ważnej pomocy – specjalistycznej paliatywnej pomocy medycznej, oraz że mieszkańcy powiatu byli takiej opieki pozbawieni. Nie było ośrodka, który sprawowałby opiekę w domu pacjenta” – informuje mnie Justyna Myga, koordynatorka wolontariatu i Hospicjum Domowego oraz członek Stowarzyszenia.
E.B.: Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej Ziemi Zawierciańskiej powstało przy Hospicjum Domowym. Od stycznia 2004 r. służy nieodpłatnie (na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) osobom przewlekle i terminalnie chorym, głównie z chorobą nowotworową. Głównym celem Stowarzyszenia jest promowanie opieki hospicyjnej wśród lokalnej społeczności oraz pozyskiwanie środków na budowę stacjonarnego hospicjum na terenie naszego miasta.W związku z tymi przedsięwzięciami, Stowarzyszenie włączyło się w ogólnopolski projekt rozwoju wolontariatu hospicyjnego „Lubię pomagać”. Twórcą i realizatorem projektu jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska, a sam projekt składa się z 3 etapów:
- W I etapie, realizowanym w latach 2007-2008 powstało przy Hospicjum Domowym profesjonalne Centrum Wolontariatu. W tym czasie promowaliśmy wolontariat i hasło: „Lubię pomagać”, przez co byliśmy w stanie ukazać możliwości samorealizacji młodzieży i osób dorosłych poprzez wolontariat.
W tym czasie pozyskano pierwszych wolontariuszy, wśród których znalazła się 19-letnia Paulina Domagała, tegoroczna maturzystka. Paulina już od dwóch lat wierna jest swojej podopiecznej, dzięki której dowiedziała się, co w praktyce oznaczają tak doniosłe określenia, jak praca nad sobą czy poczucie spełnienia, o których wspomina w rozmowie ze mną.
B.L.:Z uśmiechem opowiada o rozmowach prowadzonych z chorą, o zaangażowaniu, które towarzyszy jej w drobnych pracach domowych. Na jej wesołej twarzy nie widać śladów zmęczenia czy negatywnych emocji wywołanych przez rutynę – bo ciężkie dni mogą przytrafić się nawet wolontariuszom. Siły i energii dostarczają jej rodzice, dyrektor Hospicjum oraz pani Justyna, które podziwiają zaangażowanie i wytrwałość tak młodej osoby. Trzymają też kciuki za Paulinę, która swe plany nadal wiąże z pomaganiem innym – chciałaby rozpocząć studia medyczne.
- II etap, obejmujący rok 2008 i 2009, to czas, kiedy Centrum Wolontariatu wsparte zostało przez Fundację Hospicyjną pomocami multimedialnymi (laptop, rzutnik, płyty CD), co w dużej mierze przyczyniło się do rozpoczęcia edukacji wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Wiele szkół włączyło się w tym czasie w organizowane wówczas dwie duże kampanie społeczne o zasięgu ogólnopolskim, a nawet ogólnoświatowym: „Pola Nadziei” i „Hospicjum to też życie”. Nauczyciele uzyskali możliwość odbycia bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Fundację.
- Podczas III etapu, który trwa od roku 2009, poprzez artykuły i ulotki, jak również wykład w Zawierciańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, podejmowane są starania, aby dotrzeć do osób, które ukończyły 50. rok życia.
E.B.:Wszystkie kampanie objęte są patronatem honorowym Prezydenta Miasta – Mirosława Mazura oraz Starosty Powiatu Zawierciańskiego – Ryszarda Macha. Patronat medialny sprawują: TVP Katowice, Radio Katowice, „Dziennik Zachodni”, „Kurier Jurajski” oraz serwisy internetowe www.zawiercie.info i www.gazetajurajska.pl.Każdego miesiąca około 70 osób i ich rodziny otrzymują pomoc w ramach Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej; blisko 30 chorych wspiera natomiast Poradnia Medycyny Paliatywnej. Pomoc otrzyma każdy potrzebujący, choć personel to tylko 12 osób – lekarze, pielęgniarki, rehabilitantka i psycholog. W ich zadaniach – m.in. łagodzeniu bólu i cierpień psychicznych, pielęgnacji, pomocy w stawieniu czoła problemom społecznym oraz edukacji zdrowotnej – z pomocą przychodzą wolontariusze.Każda z osób pragnących zostać wolontariuszem powinna wypełnić ankietę, przejść rozmowę kwalifikacyjną i szereg spotkań z koordynatorem wolontariatu oraz odbyć szkolenie przygotowujące do pracy. Wolontariusz pracuje podczas kampanii społecznej, pomaga w organizacji koncertów, podczas zbiórek czy w pracach biurowych. Każdy, kto czuje, że jest w stanie podarować cząstkę siebie drugiemu człowiekowi, odwiedza pacjenta w domu.Taki impuls do działania poczuła rok temu pani Lidia, kolejna wolontariuszka, która wierzy, że każdy z nas pomiędzy pracą zawodową, domem, rodziną czy szkołą jest w stanie wygospodarować kilka chwil dla chorego – potrzebującego wsparcia, często osamotnionego, drugiego człowieka.Moi rozmówcy to osoby bardzo sympatyczne, o wielkich sercach, a przy tym niezwykle skromne, które w pierwszej kolejności myślą o innych, dopiero później o sobie.Zapytana o cele i marzenia na przyszłe lata działalności, pani dyrektor w imieniu całego personelu odpowiada: „Prosimy mieszkańców o wsparcie w staraniach o utworzenie stacjonarnego hospicjum w naszym mieście. Wesprzeć możecie nas Państwo przekazując 1% podatku na jego budowę. Naszym marzeniem jest, aby powstało w Zawierciu takie miejsce, którego potrzebuje przecież wiele chorych osób. W ramach kampanii społecznych »Pola Nadziei« oraz Obchodów Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej organizujemy koncerty i zbiórki pieniędzy na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego. Z pomocą przy realizacji kampanii przychodzą nam szkoły z miasta i powiatu. W tym roku koncert finałowy »Pól Nadziei2009/2010« odbędzie się 22 kwietnia w godz. 12.00-14.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu, a kwesta cztery dni wcześniej”.Na koniec zapytałam, czy pojawiają się jakieś problemy związane z codziennymi działaniami. Pani Lidia odpowiedziała: „Kiedy jest mi ciężko, myślę sobie: Co ma powiedzieć ten ciężko chory człowiek…?”. Pani Justyna i pani Bogusława zgodnie twierdzą: „Problemy i trudności są zawsze, ale nie takie, żebyśmy nie mogli ich rozwiązać…”. Uśmiech Pauliny mówi sam za siebie. „Pomaganie wzmacnia” – wyczytałam na plakacie zawieszonym w korytarzu Centrum Medycznego. Wiedziałam już, że to najprawdziwsza prawda.
Artykuł archiwalny rozmowa Eweliny Bednarz z Bogusława Lasota prezes Stowarzyszenia.
Zawiercianin Nr 1 (3) wiosna 2010